Onkobieg 2014 – start już 7 września

W najbliższą niedzielę o godz. 12.00 w Warszawie już po raz siódmy wystartuje Onkobieg. Jego cele to: pomoc podopiecznym Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie, ustanowienie nowego rekordu pokonanych kilometrów oraz promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu. Cały bieg trwa 60 minut, a w tym czasie każdy uczestnik może pokonać w dowolny sposób i dowolną ilość razy trasę.

 

Onkobieg to impreza sportowo-edukacyjna, której główną ideą jest nagłośnienie problematyki wczesnego rozpoznawania mięsaków oraz pomoc w zebraniu środków pieniężnych na rzecz Stowarzyszenia Sarcoma i jego podopiecznych. Trasa o długości 1350 metrów biegnie wokół budynku Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Przede wszystkim edukacja

– W ramach Onkobiegu chcemy edukować społeczeństwo, czym są mięsaki, czyli rzadkie rodzaje nowotworów złośliwych. Uczestnicy biegu dowiedzą się, jak wcześnie rozpoznawać mięsaki i jak walczyć z tymi nowotworami. Onkobieg ma też promować zdrowy tryb życia i aktywne spędzanie wolnego czasu. Po zakończeniu biegu zapraszamy na koncert zespołu The Cookies – informuje Kamil Dolecki, prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma.

Impreza dla każdego

W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma ochotę i potrzebę niesienia pomocy innym, niezależnie od wieku, profesji czy stopnia zaawansowania w bieganiu. Zbiórka uczestników imprezy jest przewidziana na parkingu Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie przy ul. Roentgena 5, gdzie od godz. 10.00 będzie prowadzona rejestracja biegaczy.

W każdym wieku bez względu na płeć

– Mięsaki stanowią około 1 procenta wszystkich nowotworów złośliwych u dorosłych i około 15 procent u dzieci. Rocznie w Polsce mamy około 1000 zachorowań (w tym 80 u dzieci). Na ogół jedynym przejawem mięsaków tkanek miękkich jest niebolesny guz utrzymujący się ponad 6 tygodni. To bardzo demokratyczny nowotwór, bo zachorować na niego można w każdym wieku bez względu na płeć. Nieleczony mięsak może prowadzić do śmierci, bo daje przerzuty – mówi prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

 

Najbardziej agresywny nowotwór skóry

Już po raz drugi gościem Onkobiegu będzie sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Każdy zainteresowany uzyska szczegółowe informacje na temat czerniaka – najbardziej agresywnego nowotworu skóry oraz otrzyma materiały edukacyjne. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, prof. dr hab. med. Krzysztof Warzocha.

Przebiec 11 tysięcy kilometrów

– Ubiegłoroczna edycja Onkobiegu przyciągnęła 912 uczestników, a poza nimi byli obecni także ci, którzy przyszli na koncerty oraz dopingowali biegających. Rok temu wszyscy uczestnicy wydarzenia przebiegli w sumie ponad 10,5 tysiąca kilometrów. W tym roku liczymy na prawie tysiąc uczestników samego biegu. Mamy też nadzieję, że wspólnie przebiegniemy ponad 11 tysięcy kilometrów – dodaje Kamil Dolecki.

Czym są mięsaki?

Mięsaki stanowią bardzo heterogenną grupę nowotworów. Ponad 50 procent mięsaków (MTM) zlokalizowanych jest na kończynach, a około 15 procent w przestrzeni zaotrzewnowej lub śródotrzewnowej. W większości przypadków, jako jedyny objaw MTM stwierdza się niebolesny guz, a także niekiedy niebolesne zniekształcenie zarysów kończyny w pobliżu stawów utrzymujące się przez co najmniej 6 tygodni. Mięsaki dzielą się na:

  • mięsaki tkanek miękkich,
  • mięsaki tkanek miękkich przestrzeni zaotrzewnowej,
  • mięsaki kości.

Liczba zachorowań rośnie

Chorzy na MTM do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości bólowych i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa w pracy zawodowej i życiu osobistym. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe tkanek miękkich w Polsce w latach 1963-2004 wzrosła blisko 3-krotnie, z 214 do 627 (u mężczyzn z 114 do 325, u kobiet z 100 do 302).

Statystyki nie kłamią

W 1963 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 214 nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich, w 1973 roku – 344, w 1983 – 382, w 1993 – 650, a w 2003 roku – 581, co oznacza 2,7-krotny wzrost w ciągu 40 lat (6,8 procent nowych zachorowań rocznie). Szacuje się, że w 2014 roku w Polsce liczba nowych zachorowań na mięsaki tkanek miękkich wyniesie ponad 1000 osób.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.