Implant MET: pierwsza taka operacja w Polsce

W środę, 3 września, w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, wykonano kolejny, pionierski na skalę naszego kraju, zabieg. Prof. Henryk Skarżyński wraz ze swoim zespołem wszczepił pacjentowi implant ucha środkowego typu MET.

Foto: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

–  Operacja się udała, choć chory zacznie dobrze słyszeć dopiero po 6-8 tygodniach, kiedy rana się zagoi. Wówczas będzie można uruchomić implant – poinformował dr Maciej Mrówka, ordynator Kliniki Otolaryngochirurgii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który na żywo komentował jej przebieg. To był kolejny unikalny zabieg przeprowadzony w tej placówce (zobacz więcej).

System MET jest dedykowany osobom z niedosłuchem typu odbiorczego i mieszanego od umiarkowanego do znacznego stopnia, które nie mogą korzystać z aparatów słuchowych lub innych implantów. Jest on szczególnie polecany pacjentom po 65. roku życia z racji wysokiego, naturalnego wzmocnienia dźwięku.

Składa się z części zewnętrznej, zasilanej na baterię i noszonej pod włosami na powierzchni głowy za uchem i mocowanej magnesem do wszczepionej pod skórę cewki, a także wewnętrznej – umieszczanej pod skórą głowy za uchem oraz w części sutkowej kości skroniowej. Część wewnętrzna nie jest zasilana, dzięki czemu operacja jest wykonywana tylko raz. Urządzenie działa na zasadzie transmisji wibracji dźwiękowych bezpośrednio do kosteczek słuchowych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 328 milionów dorosłych i 32 miliony dzieci na całym świecie ma niedosłuch w znacznym lub głębokim stopniu. Co istotne, szczególnie narażone są osoby starsze – aż trzy czwarte 70-latków ma poważne problemy ze słuchem.

ls

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    agata
    Wrz 04, 2014 - 04:36 PM

    Gratulejszyn 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.