XXIV Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lekarzy

Tegoroczne Żeglarskie Mistrzostwa Polski Lekarzy odbyły się w dniach od 5 do 7 września w ośrodku żeglarskim „Wrota Mazur”, zlokalizowanym pomiędzy jeziorami Śniardwy a jeziorem Roś, tuż przy ujściu kanału Jeglińskiego.

 

Nazwa ośrodka pochodzi od miejsca lokalizacji, tj. miejsca w którym zaczyna się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich dla tych żeglarzy, którzy przez rzekę Pisę płyną na Mazury z Zalewu Zegrzyńskiego. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w komfortowych domach wczasowych ośrodka. Regaty zostały rozegrane na wodach uroczego jeziora Roś znajdującego się w odległości ok. 200 m od ośrodka, posiadającego bardzo urozmaiconą linią brzegową z bogatą fauną i florą, z podmokłymi łąkami na północy i zachodzie oraz lasami od południa i wschodu.

W tak uroczej scenerii rozegrane zostały biegi mistrzowskie. W ciągu pierwszych dwóch dni zawodów, dzięki w miarę wietrznej, słonecznej i letniej pogodzie, rozegrano trzynaście biegów, z których do klasyfikacji generalnej przyjęto jedenaście. Ostatni dzień tradycyjnie już od sześciu lat poświęcony był zmaganiom o Puchar śp. dr. Władysława Lipeckiego wieloletniego organizatora, komandora i głównego sędziego tychże regat.

 

Organizatorzy zapewnili wszystkim bardzo zbliżone warunki sprzętowe. Żeglowano na nowych jachtach klasy Delphia 21 o długości 6 m z powierzchnią ożaglowania ok. 18 m2. W celu wyrównania szans, wyścigi rozegrano systemem przesiadkowym z losowaniem kolejnych łódek, które odbywało się na zakończenie każdego dnia regat. W sportowej rywalizacji zwycięzcą regat została załoga Jana Krupy z Węgorzewa i Giżycka, przed teamem Wojciecha Niczyporowicza z Olsztyna i ubiegłoroczną zwycięską załogą pod dowództwem Adama Skupienia z Węgorzewa. Wyścig memoriałowy, rozgrywany na długiej trasie, wygrała załoga Wojciecha Niczyporowicza  z Olsztyna.

 

Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zapewnili nie tylko świetne warunki do żeglugi i wypoczynku, ale także i pociechę duchową na coraz dłuższe już o tej porze wieczory. Pierwszego wieczora wszyscy bawili się przy muzyce szantowej prezentowanej przez samych uczestników regat. Drugiego dnia wystąpił kultowy zespół muzyki szantowej Stare Dzwony. Na uwagę zasługuje fakt, iż wśród 27 startujących załóg większość przyjechała spoza Warmii i Mazur, a listę startową zamknięto już w przed wakacjami. Organizatorem regat była Komisja Kultury i Sportu Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej, którą reprezentował dr Bogdan Kula, którego wspierali pracownicy biura: Joanna Gniadek i Przemek Kalisz. Sponsorem regat była również Naczelna Izba Lekarska w Warszawie.

Zbigniew Gugnowski

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.