Laureaci Konkursu im. prof. Zbigniewa Religi

23 października w Pałacu Prymasowskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w drugiej edycji Konkursu im. prof. Zbigniewa Religi, którego organizatorem jest Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Podczas uroczystości nagrodzeni zostali lekarze, rehabilitanci i placówki służby zdrowia, wykazujące się wyjątkowym oddaniem w walce o życie i zdrowie małych pacjentów.

 

Nominacje w kategoriach: „Wyjątkowy Lekarz”, „Wyjątkowy Rehabilitant” i „Wzorcowa Placówka Służby Zdrowia” zgłaszali rodzice i opiekunowie podopiecznych Fundacji. Ostatecznego wyboru laureatów spośród blisko dwustu kandydatur dokonała Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. Anny Wajszczuk-Religi.

Medale im. prof. Zbigniewa Religi w kategorii „Wyjątkowy Lekarz” otrzymali: lek. med. Marek Bachański, neurolog z Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, dr n. med. Piotr Łapa, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz anestezjolog z tej samej placówki – lek. med. Ewa Bogumiła Zbieralska.

Galę uświetnił występ gwiazdy sceny operetkowej Grażyny Brodzińskiej. Uroczystość poprowadziła Anna Popek i Michał Olszański.

Nagrodzonymi medalem im. prof. Zbigniewa Religi w kategorii „Wyjątkowy Rehabilitant” zostali: dr Krzysztof Marek Fabian z Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju, dr Ahmad Farouni z Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Zabrzu i mgr Agnieszka Trzcińska z Ośrodka Rekreacji, Rehabilitacji i Wypoczynku „12 Dębów” w Zaździerzu.

Laureaci medali w kategorii „Wzorcowa Placówka Służby Zdrowia” to: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Stowarzyszenie Św. Celestyna w Mikoszowie oraz Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Rodzice doceniali nie tylko wiedzę lekarską i empatię, ale podkreślali także ogromną rolę umiejętności rozmowy z pacjentami i otwartość specjalistów.

– Nominowana przeze mnie lekarz nigdy nie pozostawia nas bez odpowiedzi, zawsze tłumaczy nam, jak postępować, w jakim stanie jest syn. Jest na każde nasze wezwanie – tak motywuje swą nominację mama Kuby chorującego na rdzeniowy zanik mięśni.

Oprócz nagród w kategorii „Wyjątkowy Lekarz”, „Wyjątkowy Rehabilitant” i „Wzorcowa Placówka Służby Zdrowia” prezes Zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” przyznał także medale specjalne im. prof. Zbigniewa Religi, medale „Ecce Homo – Gloria Homini” i statuetkę „Dobro, Prawda, Piękno”.

Wśród laureatów tych nagród znaleźli się m.in. prof. Anna Wajszczuk-Religa, wdowa po profesorze Relidze, płk Mirosław Czechowski, który przewoził serca do przeszczepu w ramach współpracy Wojsk Lotniczych ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej SA oraz Krzysztof Rak, scenarzysta filmu „Bogowie”.

 

 

 

 

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.