19 marca 2024

Ile zarabia policjant na zwolnieniu lekarskim?

Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonariusz przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowuje prawo do 80% uposażenia. Jednak gdy zostanie stwierdzone, że zwolnienie było wynikiem szczególnych warunków służby, przysługuje mu 100% uposażenia.

Foto: Marta Jakubiak

Chcąc otrzymać 20% należnego uposażenia, właściwy organ musi stwierdzić, że zwolnienie lekarskie było spowodowane szczególnymi warunkami pełnionej służby. Niedawno Wojewódzka Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uznała, że nie posiada uprawnień do wydawania orzeczeń o związku choroby ze szczególnymi warunkami służby.

Skarga funkcjonariusza do RPO

Jak informują służby prasowe Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, prowadzone jest postępowanie wyjaśniające dotyczące skargi funkcjonariusza policji, który przebywał na zwolnieniu lekarskim, będącym – w jego ocenie – skutkiem choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby.

Komisja MSW rozkłada ręce

„W niniejszej sprawie funkcjonariusza skierowano na badanie do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSW w Lublinie, która uznała się za niewłaściwą w sprawie z uwagi na brak przepisów wykonawczych, cyt.: >>Wojewódzka Komisja Lekarska MSW w Lublinie uprzejmie informuje, że z powodu braku przepisów wykonawczych, nie posiada obecnie podstaw prawnych do wydawania orzeczeń o związku choroby ze szczególnymi warunkami służby u funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich<<” – czytamy w piśmie Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisława Trociuka do Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej.

Nadzieja w sądzie?

W wystąpieniu do MSW Rzecznik prosi o wyjaśnienie sytuacji, gdyż problematyka może dotyczyć większej grupy funkcjonariuszy policji. „Z informacji Rzecznika wynika, w aktualnym stanie prawnym, nie jest możliwe zwrócenie funkcjonariuszowi 20% uposażenia, z tytułu związku choroby ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby. Wiązałoby się to z odpowiedzialnością wypłacającego, z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Jedynym efektywnym środkiem prawnym, pozwalającym na zwrot należności, pozostaje dla funkcjonariuszy Policji dochodzenie roszczeń przed właściwym sądem” – pisze zastępca Stanisław Trociuk.


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.