Innowacyjne leczenie możliwe także w Polsce?

Nowoczesne technologie, nowe metody leczenia, nowatorskie podejście do pacjenta – tym charakteryzuje się współczesna medycyna. Czy także w naszym kraju? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej w Senacie pod koniec października br.

  

Foto: Katarzyna Czerwińska, Senat RP

Zdaniem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk, polska medycyna musi się unowocześniać nawet, jeśli w obecnym systemie opieki zdrowotnej brakuje pieniędzy. Podkreślił, że nie możemy czekać, aż będzie nas naprawdę stać na innowacyjne metody leczenia.

Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę, że medyków nic nie zwalnia z obowiązku wprowadzania innowacji. Stanowi o tym przysięga Hipokratesa, która zobowiązuje ich do stałego poszerzania swojej wiedzy i stosowania nowych rozwiązań służących chorym.

Trzeba wdrażać nowe pomysły

Podczas konferencji wiele uwagi poświęcono chorobom mózgu i nowatorskim technikom ich leczenia. – Obecnie dąży się do leczenia udarów niedokrwiennych mózgu w sposób zbliżony do leczenia zawałów serca, czyli mało inwazyjnymi metodami interwencyjnymi – mówił prof. Mirosław Ząbek, ordynator Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie, przewodniczący Polskiej Rady Mózgu.

Demografia a geriatria

Z kolei prof. Grzegorz Opala z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreślał, że szczególnie istotnym wyzwaniem dla polskiej medycyny jest kwestia związana z demografią, a konkretnie – starzeniem się społeczeństwa. W jego ocenie konieczne są zmiany w nauczaniu lekarzy tak, aby byli przygotowani do pracy ze starszymi chorymi, którzy będą stanowili coraz większą grupę jego pacjentów. Dlatego, jego zdaniem, w programach nauczania młodych lekarzy należy zwiększyć liczbę godzin z gerontologii, a w kształceniu klinicznym przed- i podyplomowym szczególną uwagę zwrócić na specjalności z geriatrii.

Pacjent też człowiek

Dyskutanci próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania o możliwości wykorzystania innowacyjności w psychiatrii i leczeniu zaburzeń psychicznych. W opinii prof. Marcina Wojnara, kierownika Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w ostatnich latach w psychiatrii nastąpił ogromny przełom, przede wszystkim w zakresie zmiany w relacji lekarz-pacjent.

Farmakologia – nowoczesna i pomocna

– Innowacją jest traktowanie ich jako partnerów, odstygmatyzowanie, odejście od izolacji jako podstawowej metody leczenia. Postęp spowodowały m.in. badania podstawowe, które przybliżyły lekarzom przyczyny chorób psychicznych, a przede wszystkim wprowadzanie do leczenia coraz nowszej generacji środków farmakologicznych, umożliwiających chorym w miarę normalne funkcjonowanie w swoim środowisku. Pozwala to na odchodzenie od opieki stacjonarnej i przejście do różnych form opieki w miejscu zamieszkania – mówił prof. Marcin Wojnar.

Źródło: Senat RP

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    monika błaszczyk
    Lis 10, 2014 - 10:45 PM

    a jakie to sa mało inwazyjne metody interwencyjne? Co to dokładnie znaczy?

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.