Dlaczego kobiety nie chcą badać piersi?

41 proc. Polek w wieku 40-65 lat jeszcze nigdy nie zgłosiło się na badanie mammograficzne – wynika z sondy przeprowadzonej przez firmę badawczą TNS. To jedna z podstawowych metod wykrywania raka piersi, który jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

 

Eksperci od lat podkreślają, że jeśli rak piersi zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, to szansa na wyzdrowienie bardzo wzrasta. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badania mammograficznego, które umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w piersiach, zanim staną się one jawne klinicznie.

Skąd ten opór?

Niestety, co pokazują wyniki ankiety opracowanej przez TNS, w dalszym ciągu znaczna część Polek nie kwapi się do pójścia na badanie piersi. 59 proc. kobiet w wieku 40-65 lat, które wzięły udział w sondzie, deklaruje, że chociaż raz miała wykonywane badanie mammograficzne. Oznacza to, że wciąż 41 proc. pań z tego przedziału wiekowego nie poddała się takiemu badaniu w ogóle.

Brak czasu i ból

Dlaczego? Dwa powody były wskazywane najczęściej: brak zalecenia od lekarza (34 proc.) oraz niewystępowanie dolegliwości w piersiach (31 proc.). Respondentki skarżyły się także na brak czasu, a także strach przed diagnozą oraz ból podczas badania lub przed promieniowaniem rentgenowskim.

Czemu się badają?

Kobiety, które potwierdziły, że odbyły chociaż jedno w życiu badanie mammograficzne, wskazują że zdecydowały się na ten krok w celu profilaktyki (64 proc.). Do badania przekonuje Polki także zalecenie lekarza (28 proc.) lub odpowiedni wiek (28 proc.). W dalszej kolejności wymienia się informacje w mediach, naciski najbliższego otoczenia, zdiagnozowane wcześniej zmiany w piersiach czy przypadki raka piersi w rodzinie lub wśród znajomych.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.