28 marca 2024

Wychłodzenie organizmu (hipotermia): co robić?

W ostatnią niedzielę ofiarą zimna padło dwuletnie dziecko, które walczy wciąż o życie. Nawet w czasie siarczystych mrozów wychłodzenie nie musi zbierać śmiertelnego żniwa, a śmierć z wyziębienia może nastąpić także w dodatniej temperaturze – przypomina Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. 

Foto: imageworld.pl

„Hipotermię stwierdzamy, kiedy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza. W przypadku osób z upośledzonymi mechanizmami termoregulacji, np. u dzieci czy osób starszych, hipotermia może rozwinąć się nawet w niezbyt chłodnym otoczeniu” – czytamy na stronie internetowej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. W ciągu ostatnich trzech miesięcy pracownicy tamtejszego pogotowia uratowali osiem osób w stanie hipotermii.

Trzeba pamiętać, że ryzyko wystąpienia hipotermii rośnie po spożyciu alkoholu czy leków. „W sytuacji wyziębienia organizm człowieka chroni najważniejsze narządy wewnętrzne, ograniczając dopływ krwi do części dystalnych, tj. np. kończyn. Stąd w pierwszej kolejności odmrożenia dotyczą palców, nosa czy uszu”.

Krakowskie pogotowie opracowało również instrukcję dotyczącą postępowania z osobami znajdującymi się w stanie wyziębienia. Oto ona:

„1. wezwać zespół ratownictwa medycznego,

a do czasu przyjazdu karetki:

2. zadbać, aby chory leżał spokojnie i nie wykonywał zbędnych ruchów (gdyż ruchy te mogą doprowadzić do odpływu ciepłej krwi z chronionych narządów wewnętrznych do kończyn, powodując tym samym powrót krwi zimnej i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, a nawet zatrzymanie czynności życiowych),

3. zapobiegać dalszej utracie ciepła poprzez:

  • przeniesienie osoby z chłodnego otoczenia, ewentualnie izolowanie od chłodu czy wiatru,
  • rozebranie (poprzez rozcięcie) mokrego i zimnego ubrania,
  • osuszenie i okrycie np. kocami, śpiworami itp. (nie nacierać, nie masować skóry by nie przemieścić krwi do naczyń podskórnych),
    powoli, samoistnie ogrzewać ciało (nie robić np. gwałtownie gorących kąpieli),
  • podawać osobie przytomnej ciepłe napoje,
  • nie podawać napojów alkoholowych (bezwzględny zakaz),
  • osobę nieprzytomną ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, nie wlewać jej żadnych płynów do ust,
  • w przypadku zatrzymania akcji serca i oddechu rozpocząć czynności resuscytacyjne i kontynuować je do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.”.

Jesteś lekarzem i interesujesz się medycyną ratunkową? Jesteś ratownikiem medycznym? Chcesz wiedzieć, jak działają Szpitalne Oddziały Ratunkowe? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).