9 maja 2025

MEDYCYNA

Darmowe testy w poradniach POZ. W życie weszło rozporządzenie

Lekarz w poradni podstawowej opieki zdrowotnej może zlecić pacjentowi test na wykrycie wirusa HIV finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotąd można je było bezpłatnie wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

Wystartował program Moje Zdrowie: sprawdź szczegóły 

W poniedziałek 5 maja ruszył program Moje Zdrowie skierowany do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. Do udziału można przystąpić za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), aplikacji Moje IKP lub placówki POZ.

Nie puśćmy przyszłości z dymem

Papierosy elektroniczne i podgrzewacze tytoniu to często pierwszy krok na drodze do nałogu. Nie wolno ich traktować jako alternatywy wobec tradycyjnych papierosów.

Nowotwory przewodu pokarmowego: patrz, co jesz

W czasopiśmie „Gastroenterology” opublikowano badanie, w którym sprawdzono, jaki wpływ na wzrastającą liczbę nowotworów przewodu pokarmowego ma nieoptymalna dieta.

Wady zgryzu: problem nie tylko estetyczny

Widok aparatów ortodontycznych na zębach stał się dziś wszechobecny wśród Polek i Polaków i jest powszechnie akceptowany. Niezależnie od tego, w jakim wieku decydują się na korygowanie wad zgryzu, mają szansę na polepszenie funkcji narządu żucia oraz poprawę wyglądu i jakości życia.

Jak kawa i herbata wpływają na ryzyko nowotworów

Kawa i herbata są powszechnie spożywane na całym świecie. Mimo to nie za bardzo wiadomo, jaki jest ich wpływ na ryzyko rozwoju nowotworów. Niektórzy naukowcy chcą wypełnić tę lukę.

Pokaż, maluszku, jak bardzo cię boli

U dorosłych ocena bólu to prosta rzecz. Pielęgniarka pyta pacjenta, na ile by go określił w skali od 0 do 10. Ale małe dziecko nic nie powie. Może co najwyżej zapłakać – opowiada dr Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz.

Dlaczego co czwarty przedszkolak ma nadwagę?

Aż 25 proc. dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce ma nadmierną masę ciała – wykazało badanie PITNUTS 2024. Jego autorzy apelują o wdrażanie dobrych nawyków żywieniowych u dzieci jak najwcześniej.

Choroby rzadkie wychodzą z cienia

Mimo że choroby rzadkie wymagają współpracy wielu specjalistów, stają się coraz bardziej zauważalne dla systemu – mówi prof. Robert Śmigiel, kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Profilaktyka onkologiczna: beztroscy w zapobieganiu

W profilaktyce onkologicznej lekcję do odrobienia mają zarówno organizatorzy ochrony zdrowia, jak i społeczeństwo. Widać to jak w soczewce, patrząc na stan realizacji badań przesiewowych.

Nowy lek na alzheimera dopuszczony w Unii Europejskiej

Lecanemab to pierwszy lek spowalniający postęp wczesnej postaci choroby Alzheimera, który został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Pozwolenie dotyczy 27 państw członkowskich.

Stomatologia: umiejętności nie zastąpią specjalizacji

Choć w Polsce wciąż brakuje lekarzy, system kształcenia podyplomowego pozostawia wiele do życzenia. Nie dość, że miejsc rezydenckich jest mało – szczególnie w dziedzinach stomatologicznych – to nie wszystkie są obsadzane z powodu wad systemu centralnej rekrutacji.