4 lipca 2025

MEDYCYNA

Prof. Dominika Dudek: psychiatria przestała być czarną owcą medycyny

Zaburzenia psychiczne, głównie depresyjne, nerwicowe czy lękowe, towarzyszą wielu chorobom somatycznym – mówi prof. Dominika Dudek, kierowniczka Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Chatbot cię wysłucha. Ale czy pomoże?

Technologiczna obietnica niesie ze sobą ryzyko: uproszczone diagnozy, błędne interwencje i fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Czy sztuczna inteligencja może naprawdę zastąpić człowieka w tak delikatnym procesie jak psychoterapia.

Dr Katarzyna Stencel: dobra wiadomość dla pacjentów z rakiem płuca

Leczenie raka płuca w Polsce jeszcze nigdy nie miało takiego potencjału jak obecnie. W programie lekowym B6 dostępnych jest już 13 różnych technologii, a 1 lipca dołączają kolejne.

1 lipca weszła w życie refundacja endometriozy

Od 1 lipca w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia, wprowadzające bezpłatny model diagnostyki i leczenia endometriozy. Pacjentki będą mogły skorzystać z leczenia farmakologicznego i chirurgicznego.

Agnieszka Gorgoń-Komor: czas odchudzić system, nie pacjenta

Otyłość to nie wybór, to choroba, której nie widać w systemie ochrony zdrowia. Brakuje infrastruktury, refundacji i edukacji medycznej. Jeśli nic nie zmienimy, będziemy mieli falę powikłań, wykluczeń i zgonów – ostrzega dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor.

Dr Hanna Stolińska: dieta to nie magia z Instagrama

Pacjentom, którzy przez lata mieli złe nawyki, nie dbali o siebie i doprowadzili do wielu problemów zdrowotnych, potrzebny jest czas i dyscyplina – mówi doktor nauk o zdrowiu i dietetyk kliniczny Hanna Stolińska.

Dr hab. Ewa Gulczyńska: mleko mamy na wagę złota

W Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi funkcjonuje Bank Mleka Kobiecego. To bardzo potrzebna inicjatywa, ale najważniejsze jest karmienie mlekiem własnej mamy – mówi dr hab. n. med. Ewa Gulczyńska, kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Agnieszka Piątkowska: banki białej krwi

Dzięki bankom mleka skrajne wcześniaki zyskują dostęp do lekarstwa niedostępnego w żadnej aptece. Nie byłoby go, gdyby nie dawczynie: karmiące mamy – mówi Agnieszka Piątkowska, kierownik Banku Mleka Kobiecego w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki”.

Fałszowanie leków bardziej dochodowe niż narkotyki

Przestępcy liczą na łatwe zyski, a pacjenci tracą nadzieję, zdrowie i życie, ponieważ to, co jest przedstawiane jako ostatnia deska ratunku, czasami okazuje się fikcją albo gwoździem do trumny.

Opieka paliatywna i hospicyjna: pomiędzy potrzebami i możliwościami

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Czy kryteria przyjęcia pacjentów będą lepiej dostosowane?

Alkohol szkodzi zawsze

Nie istnieje bezpieczna dawka. Nawet w najmniejszej ilości alkohol jest substancją toksyczną i uzależniającą. Tymczasem kultura picia, obecna na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach, uczy tego również dzieci. Potrzebujemy systemowych zmian.

Suplementacja witaminą D zwiększa skuteczność chemioterapii

Suplementacja witaminą D może poprawić wyniki u kobiet, które w leczeniu raka piersi poddają się chemioterapii – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Faculdade de Medicina de Botucatu w Sao Paulo.