9 października 2024

MEDYCYNA

Empatię się ma lub nie. Liczy się wykształcenie

Trudności w obsadzie dyżurowej w małych szpitalach, szczególnie na oddziałach deficytowych, takich jak interna, powodują podniesienie stawek dyżurowych, co jest pokusą dla młodych lekarzy – pisze dr Jacek Miarka.

Radiologia: wydajność AI coraz bliższa człowiekowi

Rozwój technologii badań obrazowych, w szczególności tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, wymaga od radiologów coraz węższej specjalizacji oraz wydłuża czas oceny pojedynczego badania.

„Przymus szczepienia” a szkoda pacjenta

Na polski specjalny „fundusz no fault”, wzorowany na podobnych rozwiązaniach funkcjonujących za granicą, zapewne przyjdzie nam jeszcze poczekać. Prawodawca ma teraz inne sprawy na głowie.

Nobel z medycyny za odkrycie mikroRNA

Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Naukowców wyróżniono za odkrycie cząsteczki...

Solidarność międzypokoleniowa to nie pusty slogan

Ageizm może opóźnić postawienie diagnozy, co w konsekwencji doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i może wiązać się z poniesieniem większych nakładów na opiekę medyczną.

Wywiad lekar(s)ki: pokonałam system (wideo)

Miałam możliwość zadecydowania, czy chcę podjąć ryzyko leczenia, czy godzę się na nieuniknioną śmierć – mówi Aleksandra Kąkol, lekarka, która...

Zdrowy styl życia a rak stercza

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego, który jest jednym z najczęstszych nowotworów mężczyzn.

Wypalenie zawodowe zaczyna się niewinnie

System ochrony zdrowia nie zapewnia lekarzom i lekarzom dentystom zinstytucjonalizowanej ochrony przed wypaleniem zawodowym ani wsparcia, gdy już go doświadczą. Tę pustkę stara się wypełnić samorząd lekarski.

Jak dbać o dobrostan duchowy chorych na nowotwory?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje duchowość, obok wymiaru fizycznego, psychicznego i społecznego za istotny element opieki paliatywnej.

Objazdowy dentysta potrzebny od zaraz

Stan uzębienia mieszkańców powojennej Polski pozostawiał wiele do życzenia.

Ochrona dzieci w placówkach medycznych

Od 15 sierpnia 2024 r. obowiązują standardy ochrony małoletnich (SOM), które mają wzmacniać ochronę dzieci i młodzieży przed skrzywdzeniem oraz identyfikację ofiar przemocy.

Szczepienia na równi pochyłej

W profilaktyce chorób zakaźnych osiągnęliśmy najwyższy poziom, a teraz będzie tylko gorzej? Wiele na to wskazuje, to zresztą problem ogólnoświatowy....