Lekarze pacjentom. Wyjątkowy koncert charytatywny

Dwa do trzech razy w roku 100 lekarzy z prawie pięćdziesięciu krajów zamienia białe lekarskie fartuchy na wieczorowe stroje i wykonuje koncert na rzecz organizacji działającej w sektorze zdrowia oraz osób potrzebujących opieki zdrowotnej.

Prof. Stefan Willich

W tym roku zagrają w Polsce i wesprą działalność Fundacji DKMS – walkę z nowotworami krwi.

Światowa Orkiestra Lekarzy (World Doctors Orchestra) to unikalne przedsięwzięcie. Założona w 2007 roku zrzesza obecnie ponad 1500 lekarzy różnych specjalizacji z ponad 50 krajów. Występują oni charytatywnie, a całość dochodu z biletów przekazują na rzecz organizacji działających sektorze ochrony zdrowia.

Założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem WDO jest Stefan Willich, ceniony kardiolog. – Nasza codzienna praca skupia się na leczeniu pacjentów. Natomiast jako Orkiestra promujemy przekonanie, że sztucznie ustalone granice, a także polityczne i ekonomiczne interesy nie powinny ograniczać dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla każdego człowieka – mówi prof. Stefan Willich.

– Właśnie dlatego środki zebrane na naszych koncertach przekazujemy organizacjom charytatywnym, skupiającym się na pomocy w ochronie zdrowia – dodaje. Do tej pory Światowa Orkiestra Lekarzy zagrała już niemal 60 koncertów, m.in. w Dubaju, USA, Japonii, Hiszpanii, Kapsztadzie. Polska jest 27 krajem na ich trasie koncertowej. Orkiestra wykona VIII symfonię Beethovena oraz, chcąc podkreślić rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości w Polsce, po raz pierwszy zagra Uwerturę es-dur Ignacego Paderewskiego.

Koncert World Doctors Orchestra uświetni występ wybitnego polskiego solisty, laureata wielu międzynarodowych nagród, Krzysztofa Książka w koncercie e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Krzysztof Książek to znakomity pianista, urodzony w 1992 roku w Krakowie. Jest półfinalistą i laureatem dwóch nagród pozaregulaminowych w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncerty WDO odbędą się z okazji 10. rocznicy działalności Fundacji DKMS w Polsce i przypadającego 13 października Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku. – Cieszymy się bardzo, że Światowa Orkiestra Lekarzy przyjedzie do Polski i wesprze nasze działania, których celem jest walka z nowotworami krwi – mówi Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.

– Koncerty mają charakter charytatywny – całość dochodu z biletów zostanie przeznaczona na rejestrację nowych Dawców szpiku i komórek macierzystych. W trakcie koncertu będzie również możliwość dołączenie do grona potencjalnych dawców – dodaje. Na scenie pojawi się także dyrektor medyczny Fundacji DKMS, dr Tigran Torosian, który od wielu lat jest członkiem Światowej Orkiestry Lekarzy i gra na altówce.

Koncerty odbędą się w 11 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz 12 października w ICE w Krakowie. Bilety w cenie od 50 zł, dostępne są na www.ebilet.pl, w kasach ICE oraz w Empiku. Wydarzenie patronatem objął prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja, a patronat medialny objęła „Gazeta Lekarska”.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję ministra zdrowia.

To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1 361 092 (lipiec br.) potencjalnych dawców szpiku, spośród których 5449 (lipiec br.) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie.

We wszystkich bazach DKMS zarejestrowanych jest 8 mln potencjalnych dawców. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.