Rak nie przeszkodził w porodzie! Niezwykłe narodziny w Gdańsku

To prawdopodobnie drugi tego typu przypadek w Polsce. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym szczęśliwie zakończył się poród chorej, która zaszła samoistnie w ciążę po leczeniu hormonalnym raka trzonu macicy.

Foto: pixabay.com

Najczęstszymi objawami raka trzonu macicy są niepokojące, obfite krwawienia bądź ich pojawienie się po zakończeniu miesiączkowania, czasem występują bóle w podbrzuszu lub w okolicy krzyżowej. Ten rodzaj nowotworu występuje zwykle w okresie okołomenopauzalnym, czasem wykrywa się go także u młodych kobiet.

– Po zdiagnozowaniu tego typu nowotworu podstawowym sposobem postępowania jest usunięcie macicy. Jednak jest pewna szczególna grupa chorych z rakiem trzonu macicy, u których można zastosować leczenie oszczędzające, umożliwiając tym samym prokreację. Ta pacjentka miała szczęście. Wszystko zaczęło się po jednym z moich wykładów już dwa lata temu na konferencji, kiedy mówiłem właśnie o tym sposobie leczenia raka trzonu macicy. Zgłosiła się pani doktor z informacją, że ma taką chorą  – mówi dr hab. n. med. Dariusz Wydra, ordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK, będący jednocześnie konsultantem wojewódzkim w dziedzinie ginekologii onkologicznej oraz prezesem Pomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Po chirurgicznym wycięciu nowotworu i zakończeniu terapii, okazało się, że 29-letnia wówczas pacjentka może próbować zajść w ciążę. Mimo że zwykle w tego typu przypadkach zaleca się techniki wspomaganego rozrodu, u tej chorej proces odbył się w sposób naturalny, ciąża zaś przebiegła bez powikłań. Poród ze względu na położenie dziecka zakończył się cesarskim cięciem. Doszło do niego 11 grudnia. Na świat przyszedł zdrowy, 3-kilogramowy chłopiec.

– Metoda hormonalnego leczenia zachowawczego jest w tej chwili standardem postępowania w Stanach Zjednoczonych. Jednak długo czekaliśmy na taki przypadek pozytywnej odpowiedzi na tę terapię. W 60-70 proc. po zakończeniu leczenia hormonalnego mamy odpowiedź w postaci braku nowotworu, natomiast później u części pacjentek obserwujemy nawrót tej choroby, w związku z czym musimy usunąć macicę – tłumaczy docent Wydra. – Jest to pierwszy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przypadek pozytywnego zakończenia leczenia oszczędzającego płodność. – To nasz największy prezent przed świętami. Jesteśmy bardzo wdzięczni – mówią rodzice urodzonego niedawno chłopca, dodając, że w planach, jeśli tylko będzie taka możliwość, mają kolejne dziecko.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.