Zarobki lekarzy będą sprawdzane po PESEL-u
Senacka Komisja Zdrowia poparła przepisy umożliwiające łączenie danych o zarobkach z numerem PESEL. Zmianom sprzeciwia się Naczelna Izba Lekarska.
Senacka Komisja Zdrowia poparła przepisy umożliwiające łączenie danych o zarobkach z numerem PESEL. Zmianom sprzeciwia się Naczelna Izba Lekarska.
– Gdy polityka wchodzi do szpitali tylnymi drzwiami, zawsze kończy się to źle dla pacjentów i lekarzy – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski podczas konferencji prasowej w siedzibie NIL poświęconej sytuacji w Szpitalu Południowym. Podkreślił, że te wydarzenia są sygnałem głębokiej, systemowej choroby wynikającej z upolitycznienia ochrony zdrowia.
Naczelna Izba Lekarska reaguje na nieprawidłowości w funkcjonowaniu SOR-u w Szpitalu Południowym w Warszawie. O skandalicznych kulisach pracy placówki opowiedział w Kanale Zero dr Emil Jędrzejewski.
W Szpitalu Południowym w Warszawie trwa kontrola NFZ dotycząca pracy SOR i rozliczeń czasu pracy lekarza Dawida Kacprzyka. Jeśli potwierdzą się nieprawidłowości, placówce grozi kara sięgająca 4 mln zł.
Agresja pacjentów nie zniknie z systemu ochrony zdrowia. Można jednak znacząco zmniejszyć jej skutki – to ważne zarówno dla bezpieczeństwa lekarza, jak i jakości relacji z pacjentem.
Choć wiele wyzwań z ostatnich czterech lat pozostaje aktualnych, trudno nie dostrzec, że był to czas przełomu i wzmocnienia pozycji lekarzy dentystów w systemie ochrony zdrowia.
To już pewne – Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi powróci na mapę edukacyjną Polski. Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę uchwaloną przez Sejm w połowie maja, na mocy której uczelnia rozpocznie działalność od 1 lipca.
Polskie szpitale coraz częściej trafiają na celownik cyberpzrestępców. Niejednokrotnie to nie sprzęt medyczny, lecz systemy IT decydują o ciągłości leczenia.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stanowczo sprzeciwia się próbom wykorzystywania przez część polityków informacji o wysokich wynagrodzeniach pojedynczych lekarzy, osiąganych kosztem pracy znacznie przekraczającej standardowe normy, do obarczania środowiska lekarskiego winą za problemy systemu ochrony zdrowia.
Po konsultacjach ze środowiskiem aptecznym oraz w odpowiedzi na wniosek Naczelnej Izby Aptekarskiej, Ministerstwo Zdrowia przesuwa termin uruchomienia funkcjonalności umożliwiającej realizację e‑recepty w różnych aptekach na 1 lipca.