30 marca 2025

MEDYCYNA

Prof. Piotr Rutkowski: nie czekajmy na Ministerstwo Zdrowia

Po raz pierwszy zaczniemy w sposób całościowy monitorować leczenie w tak ważnym obszarze ochrony zdrowia, jak onkologia – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Nowoczesne technologie to przyszłość opieki zdrowotnej

iWound to nowoczesna platforma, która łączy zarządzanie obiegiem informacji, komunikację medyczną oraz nadzór nad procesem leczenia pacjentów – tłumaczy Piotr Piątek, prezes Polmedi Group, odpowiedzialnej za zwycięski projekt w konkursie „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” NIL IN.

Więcej rozszerzonej inteligencji w praktyce lekarskiej

Co amerykańscy lekarze sądzą o wykorzystywaniu rozszerzonej inteligencji (augmented intelligence) w codziennej pracy?

Bezpłatna infolinia dla chorych na Alzheimera. Resort zdrowia przedstawił szczegóły

Ministerstwo Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta mają w planach uruchomienie bezpłatnej infolinii przeznaczonej dla osób chorych na Alzheimera i ich bliskich. Na ten cel zostanie przekazane 6 mln zł.

Europejczycy, alkohol i rak

Świadomość Europejczyków na temat alkoholu jako czynnika rakotwórczego jest niepokojąco niska, a poprawić tę sytuację mogłoby obowiązkowe zamieszczanie ostrzeżeń na ten temat na napojach alkoholowych – zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia.

Minister zdrowia ujawniła plan na wypadek wojny

W czwartek w Sejmie minister Izabela Leszczyna zaprezentowała plan działań ochrony zdrowia w przypadku zwiększonego zagrożenia wystąpieniem konfliktu zbrojnego, w tym na wypadek wojny. Ma on objąć pięć zakresów, a wśród nich znalazło się m.in. zwiększenie udzielania świadczeń szpitalnych.

Naczelna Izba Lekarska będzie współpracować z Uniwersytetem Warszawskim

18 marca w siedzibie NIL prezes Łukasz Jankowski podpisał porozumienie ramowe o współpracy z rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzym Z. Nowakiem. Czego będzie dotyczyć współpraca?

Żonaci mężczyźni tyją szybciej. Zaskakujące badanie polskich naukowców

Często można usłyszeć zdanie, że będąc związku łatwiej o dodatkowe kilogramy. Specjaliści z Narodowego Instytutu Kardiologii uważają, że istnieje związek między stanem cywilnym a ryzykiem otyłości. Taka zależność została zaobserwowana tylko u mężczyzn.

Błonica w Polsce: Główny Inspektor Sanitarny chce zmienić prawo dotyczące szczepień

Po informacji o wykryciu u 6-letniego dziecka w Polsce błonicy Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że trzeba zmienić ustawę o obowiązkowych szczepieniach.

To już ostatni moment na wykonanie bezpłatnych badań. Koniec programu „Profilaktyka 40 plus”

Tylko do końca kwietnia dostępny będzie program profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia „Profilaktyka 40 plus”. Resort zdrowia tym razem nie będzie go przedłużać. Zastąpi go już od maja „Moje Zdrowie”.

Pierwszy w tym roku przypadek zapomnianej choroby u 6-letniego dziecka

Lekarze z Wrocławia potwierdzili przypadek błonicy u sześcioletniego chłopca, który obecnie przebywa w ciężkim stanie w dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. J. Korczaka we Wrocławiu. Dziecko nie było wcześniej zaszczepione.

WHO ostrzega: w Europie najwięcej zachorowań na odrę od 25 lat

WHO i Unicef poinformowały, że w 2024 r. na naszym kontynencie odnotowano najwyższą od ćwierć wieku liczbę zakażeń wirusem odry. Przypadki tej choroby zgłoszonych w europejskim regionie WHO w 2024 r. podwoiły się w porównaniu z poprzednim rokiem.