Francuski paradoks, czyli wymysł diabła
Najwyższy czas skończyć z mitem, że umiarkowane picie alkoholu jest korzystne dla zdrowia. To przekonanie tak szkodliwe, jak sięganie po alkohol.
Najwyższy czas skończyć z mitem, że umiarkowane picie alkoholu jest korzystne dla zdrowia. To przekonanie tak szkodliwe, jak sięganie po alkohol.
Nadużywanie antybiotyków jest obiektem troski samorządu lekarskiego, ale także nauczycieli akademickich, klinicystów i specjalistów farmakologii klinicznej – podkreśla prof. Krzysztof J. Filipiak.
Osoby z otyłością i nadwagą mają zwiększone ryzyko nowotworów, m.in. raka trzonu macicy, trzustki, jelita grubego i dróg żółciowych – wynika z badania opublikowanego w „JAMA Network Open”.
Ogrom cierpienia, z którym spotykamy się na terenach dotkniętych powodzią, jest porażający. Mieszkańcy boją się, że zostaną sami w opuszczonym mieście, w którym panuje przygnębiająca cisza.
Tematem, który wzbudza kontrowersje wśród lekarzy dentystów, jest okluzja. A to dlatego, że nie wypracowano dotąd jednoznacznych poglądów, w jaki sposób wpływa ona na funkcjonowanie układu stomatognatycznego i jaka jest relacja pomiędzy poszczególnymi elementami tego układu.
Aktualna wiedza medyczna zdaje się nie znać granic międzypaństwowych. Jak daleko powinna więc sięgać preskrypcja produktów leczniczych i czy powinna obejmować również niedopuszczone do obrotu na terytorium Polski?
Z perspektywy zdrowia nie warto robić sobie tatuaży – mówi dermatolog Maciej Pastuszczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Podkreśla m.in. potencjalną rakotwórczość części składników tuszów.
Otyłość jest postrzegana jako główny czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu, czy np. raka jelita grubego. Jednak coraz częściej dostrzega się związek otyłości także z innymi chorobami.
„Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie Polaków”. – Chcemy stworzyć platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy medycyną a innymi gałęziami nauki – mówi prof. Henryk Skarżyński.
Victor Ambros i Gary Ruvkun to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Amerykańskich naukowców wyróżniono za odkrycie cząsteczki mikroRNA i jej roli w potranskrypcyjnej regulacji genów.
W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) zostały opublikowane listy rankingowe lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do rozpoczęcia specjalizacji.
Czy grozi nam kolejna pandemia? Światowa Organizacja Zdrowia nie ma co do tego wątpliwości i wymienia ponad 30 potencjalnych patogenów. To może być wirus grypy, kolejny koronawirus albo jakaś bakteria.