Resort zdrowia podejmie się pierwszej propozycji deregulacyjnej
Ministerstwo Zdrowia chce podjąć pierwszą propozycję deregulacyjną, która zakłada wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Aktualnie przepisy nowelizowanej ustawy zakładają, by osoba uprawniona do wystawiania recept zwracała się o dostarczenie próbek reklamowych w formie pisemnej. Oznacza to konieczność opatrzenia wniosku podpisem odręcznym lub też kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Przyjęcie projektu przez rząd planowane jest jeszcze na II kwartał 2025 r.
24 kwietnia Sejm uchwalił pierwszą tzw. ustawę deregulacyjną wraz z poprawkami. Jej celem jest uproszczenie życia obywateli, w tym przedsiębiorców. Zmiany w obszarze zdrowia dotyczą m.in. ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami czy rozszerzenia funkcjonalności aplikacji mObywatel, która – być może – pozwoli skrócić kolejki do lekarzy, zapisać się na wizytę lekarską i ją odwołać. W obszarze zdrowia znalazły się również takie propozycje jak: wdrożenie cyfrowych orzeczeń medycyny pracy oraz składanie online wniosków o karty parkingowe dla niepełnosprawnych.