Nie jesteśmy w teleturnieju
Co zrobić, aby pacjent przestrzegał zaleceń terapeutycznych? Lepiej rozmawiać tak, by wzmocnić wewnętrzną chęć do zmiany. Podejście autorytarne i styl nakazowy mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Co zrobić, aby pacjent przestrzegał zaleceń terapeutycznych? Lepiej rozmawiać tak, by wzmocnić wewnętrzną chęć do zmiany. Podejście autorytarne i styl nakazowy mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Zanim pomyślałem, aby choć „słówkiem” uczcić Rok Tadeusza Żeleńskiego – patrona lekarzy pisarzy, już rozpoczął się Rok Stefana Żeromskiego. Boy był nie tylko niedościgłym znawcą teatru, ale przede wszystkim wspierał prawa kobiet.
Jeśli chodzi o leczenie nowotworów, odstajemy pod wieloma względami od średniej unijnej. Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO), wprowadzająca od 1 kwietnia nowy ogólnopolski standard opieki nad pacjentami, może to zmienić.
Mamy pomysł, który rozwiąże problem dostępu do specjalistów poprzez uproszczenie procedur i ich racjonalizację – poinformował podczas spotkania z mediami szef InPostu i inicjator zespołu ds. deregulacji „SprawdzaMY” Rafał Brzoska. Jego zdaniem wykorzystanie nowych funkcji w aplikacji mObywatel skróci kolejki do lekarzy.
Europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia (European Health Data Space) zmienia sposób, w jaki obywatele Unii Europejskiej będą korzystać z danych medycznych. EHDS w szczególny sposób dotyczy lekarzy i innych przedstawicieli sektora ochrony zdrowia.
Rozstrzygnięto pierwszy nabór wniosków na granty w ramach programu FEnIKS. Ponad 1200 poradni podstawowej opieki zdrowotnej otrzyma 700 mln zł.
Po raz pierwszy zaczniemy w sposób całościowy monitorować leczenie w tak ważnym obszarze ochrony zdrowia, jak onkologia – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
iWound to nowoczesna platforma, która łączy zarządzanie obiegiem informacji, komunikację medyczną oraz nadzór nad procesem leczenia pacjentów – tłumaczy Piotr Piątek, prezes Polmedi Group, odpowiedzialnej za zwycięski projekt w konkursie „Wdrożenie innowacji w opiece zdrowotnej” NIL IN.
Resort zdrowia przedłużył o sześć miesięcy termin na uzyskanie wpisu do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Dotyczy to opiekunów medycznych, asystentów stomatologicznych i techników farmaceutycznych.
Ok. 618 mln zł w okresie 10 lat – tyle wyniesie stworzenie i utrzymanie centralnej elektronicznej rejestracji świadczeń opieki zdrowotnej. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zapowiadanych od dawna przepisów, które zmierzają do jej wprowadzenia.
Sektor prywatnych usług medycznych walczy ze wzrostem kosztów działalności – inflacja medyczna w ubiegłym roku wynosiła 15-16 proc., przy inflacji ogólnej na poziomie 3,7 proc.
Co amerykańscy lekarze sądzą o wykorzystywaniu rozszerzonej inteligencji (augmented intelligence) w codziennej pracy?