2 lipca 2025

INICJATYWY

Nie tak powinien wyglądać dyżur lekarza

To miał być zwyczajny dzień. 47-letni ortopeda Tomasz Solecki wyszedł z domu, ale już do niego nie wrócił. Śmierć zastała go w gabinecie ambulatoryjnym. Zginął od ciosów zadanych nożem.

Zamki Dolnego Śląska: historia i relaks. Czas spędzić urlop w Polsce

Nocleg w królewskim apartamencie, zwiedzanie korytarzy i zakamarków pamiętających dawne czasy, a wszystko to owiane aurą tajemniczości. Do tego wyjątkowe spa, niezapomniane koncerty, ciekawe wystawy i niekończące się spacery po zachwycających parkach.

Gorąca dyskusja o pieniądzach w ochronie zdrowia

Prawie 18 mld zł trafi do systemu ochrony zdrowia, a około połowa tej kwoty na wzrost wynagrodzeń – poinformowała minister Izabela Leszczyna w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezesem AOTMiT Danielem Rutkowskim i prezesem NFZ Filipem Nowakiem.

Okrągły stół dla stomatologii

Bez zdrowych zębów nie ma zdrowego organizmu, a zdrowie ogólne zaczyna się od jamy ustnej – wybrzmiało podczas specjalnego spotkania ekspertów w Senacie.

Choroba alkoholowa: bilans zysków i strat jest oczywisty

Alkohol pozwalał się mi odprężyć i zlikwidować napięcie. Bez niego czułem się jak dynamit, który zaraz wybuchnie. To było nie do zniesienia – mówi Marek Sekielski, dziennikarz, producent telewizyjny i filmowy, autor wideoblogów i książek o uzależnieniach.

Jedna inwestycja to za mało. O znaczeniu dywersyfikacji

Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku – o tym powiedzeniu warto pamiętać nie tylko podczas zakupów.

Opieka paliatywna i hospicyjna: pomiędzy potrzebami i możliwościami

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Czy kryteria przyjęcia pacjentów będą lepiej dostosowane?

Alkohol szkodzi zawsze

Nie istnieje bezpieczna dawka. Nawet w najmniejszej ilości alkohol jest substancją toksyczną i uzależniającą. Tymczasem kultura picia, obecna na co dzień i w wyjątkowych sytuacjach, uczy tego również dzieci. Potrzebujemy systemowych zmian.

Szkolenie na trawie

Nie chcemy powielać starych schematów i organizować konwencjonalnej konferencji edukacyjnej – mówi o Chicampie jego organizator prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz w rozmowie z Piotrem Kościelniakiem.

Podwyżki dla medyków zostaną przesunięte z lipca na styczeń?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała zmiany w ustawie o minimalnych pensjach w sektorze ochrony zdrowia z lipca na styczeń. W praktyce oznacza to zamrożenie pensji na sześć miesięcy i spowolnienie tempa ich wzrostu.

Przywrócono działanie systemu e-zdrowie 

Centrum e-Zdrowia poinformowało w poniedziałek, że awaria systemu e-zdrowie została usunięta. Co najmniej od niedzieli wieczorem występowały trudności z wystawianiem...

Oswoić śmierć

W umieraniu chodzi o zachowanie podmiotowości człowieka w ostatnich chwilach jego życia – mówi dr n. med. Agata Malenda, hematolożka i internistka, członkini zarządu Fundacji Instytutu Dobrej Śmierci.