Bez cukru. Dental espresso według Andrzeja Cisło

Espresso to dla kawoszy pierwsza pomoc, warunek przetrwania w zetknięciu z nawet pięknym porankiem. Mała forma, niemniej sprawiająca, że jakoś tak z większą energią i poukładaniem przystępujemy do pracy.

Foto: pixabay.com

Nie wiem, czy uda mi się osiągnąć ożywczy skutek w moich otwierających strony stomatologiczne felietonach.

Moim zadaniem jest streścić Czytelnikom najważniejsze wydarzenia i fakty, rzucić światło na procesy zachodzące wokół naszej profesji i to w sposób, który nie będzie wywoływał u Czytelników tęsknoty za wczesną emeryturą.

Informacja będzie bardzo ważnym narzędziem pracy w nadchodzącej kadencji. To nie jest tylko kwestia sprawozdania środowisku lekarskiemu, jak pracowaliśmy i jakie to przyniosło efekty. Prawidłowe komunikowanie się zarządu korporacji z jej członkami wywołuje wartość dodaną w postaci przekonania naszych partnerów, czasem adwersarzy, że ta łączność istnieje.

O skuteczności samorządu nie zdecydują „strzeliste akty” rad i ich prezydiów. Rzecz w asertywnej postawie wszystkich lekarzy, a ci owszem, zaprezentują taką, jeśli będą wiedzieć, że za nimi stoi korporacja nie tylko zdeterminowana, ale i mająca wszelkie aspekty lekarskiej rzeczywistości dobrze przemyślane, czego jedynym widomym znakiem jest to, o czym w oficjalnych korporacyjnych mediach mówi się i pisze.

Zreformowania wymaga przepływ informacji na stronach NIL, pewnie niezbędne będą też korekty w formule stomatologicznych stron „Gazety Lekarskiej”. W zasadzie ten felieton powinien nosić tytuł Dental Express.

W tych trzech miesiącach, jakie minęły od powołania Prezydium NRL, wydarzenia biegły w tempie już nie Pendolino, ale chyba TGV. Było więc wszystkiego po trochu. Był plan finansowy NFZ z zaprogramowaną mizerią, były sprawy dotyczące radiologii, bardzo ważne sprawy dotyczące dyrektywy „rtęciowej”. Rozpoczęliśmy zarzuconą przez lata dyskusję o kierunkach polityki zagranicznej środowiska lekarskiego.

„Moja Praktyka” – tak nazwaliśmy jedną z podstron witryny NIL, którymi zarządza Komisja Stomatologiczna. Zebrane są tam materiały dotyczące póki co czterech działów, ale to początek – serwis będzie rozbudowywany. Szczególnie polecam zakładkę dotyczącą EDM i tabelę z wymogami, jakie powinny spełniać programy do prowadzenia dokumentacji. Całość serwisu dostępna ze strony głównej NIL, lub po wpisaniu w przeglądarkę https://stom.hipokrates.org/link/1.

Na przełomie maja i czerwca wydawało się, że niekwestionowanym tematem nr jeden jest RODO. Ale tak nie jest. Ten temat jeszcze powróci, ale sprawami, które zajmą naszą uwagę w najbliższym czasie, będą:

  • dostosowanie we wszelkich aspektach do „dyrektywy rtęciowej”. Separatory i cały ambaras z tym związany, ale i fakt, że dla całkiem niemałej grupy najmłodszych pacjentów koszyk świadczeń w sensie materiałowym zubożył się o poważną pozycję. Cokolwiek kto sądzi o wartości amalgamatu, nad tym musi się odbyć debata;
  • EDM z problemem braku zrozumienia przez władze faktu, że sprawny przepływ komunikatów na linii gabinet-Platforma P1 to nie jest tylko sprawa pomiędzy gabinetem a firmą informatyczną. Są postulaty zgłaszane od dawna, z których nie możemy zrezygnować – bezpieczeństwo przepływu danych, bezpieczeństwo nas samych jako prowadzących dokumentację na wypadek konieczności rezygnacji z dotychczas używanego oprogramowania oraz to, o czym wspomina art. 13a ustawy o systemie informacji – „stopień przygotowania” nas jako usługodawców systemu do wdrażania reform, za które zdaje się my sami mamy zapłacić;
  • polityka sanitarna. To długa historia, lepiej wpisać w przeglądarkę https://stom.hipokrates.org/link/2. Sednem sprawy, która trochę nas „zelektryzowała”, jest próba wykreowania przez organy sanitarne standardu dokumentowania sterylizacji, który nie dość, że nakłada zupełnie nieracjonalne wymogi, to jeszcze poprzez sposób jego wykreowania i próby egzekwowania narusza zasady przejrzystości. Na szczęście nie jest to przepis prawa. Przed tak kreowanymi standardami będziemy środowisko lekarskie bronić.

Andrzej Cisło
Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.