historia

Prof. Zdzisław Gajda odszedł na wieczny dyżur

3 czerwca 2026 roku, przeżywszy 95 lat, zmarł prof. Zdzisław Gajda, wieloletni kierownik Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Marcin Kozakiewicz odszedł na wieczny dyżur

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Marcina Kozakiewicza, wybitnego autorytetu w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej.

Damian Kawecki, kapitan Medyka Zabrze, odszedł na wieczny dyżur

17 maja 2026 r. po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł Damian Kawecki – Kapitan drużyny Medyk Zabrze, wieloletni lider środowiska piłki nożnej lekarzy i jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci tej społeczności.

Kodeks lekarski: cyfrowy reprint

90 lat temu ukazał się „Kodeks lekarski” opracowany przez adwokata Jerzego Kurcyusza z przedmową sekretarza generalnego Naczelnej Izby Lekarskiej i Związku Lekarzy Państwa Polskiego Adama Huszczy.

Siedem (nie)oczywistych faktów o samorządzie lekarskim

Izby lekarskie zrzeszają obecnie ok. 222 tys. członków, a zawód lekarza i lekarza dentysty wykonuje ok. 208 tys. osób, w tym kilkaset z podwójnym prawem wykonywania zawodu – wynika z Centralnego Rejestru Lekarzy.

Poemat katyński

13 kwietnia zadzwonił telefon. Ładysław Nekanda-Trepka w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapytał, nie po raz pierwszy zresztą, czy ośrodek, którym kieruję, nie powinien opowiedzieć historii lekarzy zamordowanych przez NKWD.

Horka: w hołdzie polskiej wojskowej służbie zdrowia (foto)

Toczące się współcześnie konflikty zbrojne w różnych regionach świata po raz kolejny uzmysłowiły współczesnym jak wielkim dramatem jest wojna i wszystko to, co niesie ze sobą.

Anna Glińska odeszła na wieczny dyżur

W wieku 86 lat zmarła lek. Anna Glińska – działaczka samorządu lekarskiego od 1989 r. Zastępca Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w latach 1993-2022.

Polscy okuliści wojskowi w dwudziestoleciu międzywojennym

Doktorzy Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy, członkowie Wojskowej Izby Lekarskiej, wydali swoją kolejną (dziewiątą już) monografię, tym razem pt. „Polscy okuliści wojskowi w dwudziestoleciu międzywojennym”.

Aspekty medyczne na szlaku bojowym 1. i 2. Armii WP – konferencja historyczna

Z wielką radością należy odnotować fakt, że w dniach 6-8 marca 2026 r. odbyła się w Kołobrzegu II. Ogólnopolska Konferencja Historyczna pn. „Walki 1. i 2. Armii Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej”.

Lek. dent. Ryszard Łopuch odszedł na wieczny dyżur

Na wieczny dyżur odszedł lek. dent. Ryszard Łopuch, współtwórca odrodzonego samorządu lekarskiego w Polsce, który przez długie lata był związany z Dolnośląską Izbą Lekarską.

Lekarze wspominają ikonę odrodzenia samorządu

Środowisko lekarskie wspomina prof. Tadeusza Chruściela, pierwszego szefa odrodzonego samorządu lekarskiego w Polsce. Jako prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 1989-1993 odegrał ważną rolę w jego reaktywacji.