21 listopada 2024

PRAWO

Recepty jak szwajcarski ser. Resort zdrowia planuje zmiany

Samorząd lekarski oczekuje, że Ministerstwo Zdrowia jak najszybciej przystąpi do prac nad zmianą przepisów dotyczących recept. Chodzi nie tylko o zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.

Jak nie płacić fiskusowi? Załóż Indywidualne Konto Emerytalne

Niektórych danin publicznych można uniknąć w pełni legalnie i w bardzo prosty sposób. Dzięki indywidualnemu kontu emerytalnemu lekarz nie zapłaci 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

Granice farmakoterapii w procesie diagnostyczno-leczniczym

Aktualna wiedza medyczna zdaje się nie znać granic międzypaństwowych. Jak daleko powinna więc sięgać preskrypcja produktów leczniczych i czy powinna obejmować również niedopuszczone do obrotu na terytorium Polski?

Pakiet ratunkowy dla ochrony zdrowia

Połączenie składki chorobowej ze zdrowotną, podniesienie tej ostatniej o 0,5 punktu procentowego dla większości ubezpieczonych i nieznaczna korekta składki płaconej przez rolników, uszczelnienie systemu rejestracji zdarzeń medycznych – to niektóre propozycje FPP.

Co dalej ze zmianami w ustawie o CMKP?

W piątek sejmowe komisje Edukacji i Nauki oraz Zdrowia ponownie pochyliły się nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Posłowie wprowadzili ważną poprawkę.

Skutki podatkowe darowizn dla poszkodowanych

Tysiące Polaków oraz firm zdecydowało się na pomoc poszkodowanym. Podpowiadamy, jak rozliczyć przekazane środki pieniężne i materialne.

Po co lekarzowi certyfikat umiejętności

Od ponad roku obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia wprowadzające 57 umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów. W praktyce tylko kilka podmiotów zyskało uprawnienia do prowadzenia certyfikacji w pojedynczych umiejętnościach.

Nowe rozporządzenie MZ ws. recept na opioidy

7 listopada 2024 r. wchodzą w życie przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

Od formalności dużo zależy

Prawomocne postanowienia i orzeczenia sądu lekarskiego oraz uchwały rad lekarskich zawieszających i ograniczających prawo wykonywania zawodu lekarza wymagają podpisów – pisze dr Grzegorz Wrona.

Rząd za zmianami w wystawianiu recept na bezpłatne leki

Wszyscy uprawnieni lekarze, niezależnie od umowy zawartej z NFZ, będą mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów – wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach.

Wotum nieufności dla minister Izabeli Leszczyny

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w środę 6 listopada, zostanie złożony wniosek o odwołanie minister zdrowia Izabeli Leszczyny – potwierdził Jarosław Kaczyński, szef największej partii opozycyjnej.

Ochrona sygnalistów w podmiotach leczniczych

Kim są sygnaliści i jakie obowiązki względem nich nakładają nowe przepisy na pracodawców? Dlaczego medycy nie wszystko mogli zgłosić jako sygnaliści?