11 maja 2025

PRAWO

Czy rezydenci dołączą do systemu orzecznictwa lekarskiego?

Współpraca ZUS i NIL może przynieść nowe możliwości lekarzom, zarówno specjalistom, jak i w trakcie specjalizacji. Ale z usprawnienia orzecznictwa lekarskiego korzyści mogą odnieść wszyscy podatnicy.

Ważne dla lekarzy: fiskus przychylny dla ryczałtu

Urzędnicy zgadzają się, by lekarz przedsiębiorca rozliczył ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent. Lepiej jednak nie polegać na cudzej interpretacji i wystąpić o własną.

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną

Przepisy budzą bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej – powiedziała we wtorek szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, przekazując informację o zawetowaniu ustawy obniżającej składkę zdrowotną.

KEL: nawet profesor nie może stać ponad prawem

Lekarzowi nie wolno w oparciu o autorytet wykonywanego zawodu wygłaszać publicznie swoich prywatnych poglądów, które pozostają niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Krajowy Plan Transformacji: 39 nowych działań dla potrzeb zdrowotnych

Ministerstwo Zdrowia odsłoniło część kart. W nowej wersji Krajowego Planu Transformacji przedstawiło kilkadziesiąt pomysłów dotyczących m.in. szpitali czy podstawowej opieki zdrowotnej. Część z nich bezpośrednio dotyczy lekarzy.

Agresja wobec profesjonalistów medycznych przybiera na sile

Wyzwiska, przemoc psychiczna i rękoczyny – to już niemal codzienność w pracy ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek. Incydenty stają się nagminne. Dlatego coraz częstsze pytania, co można zrobić, by do nich nie dochodziło, i propozycje zmiany przepisów ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Jak się bronić przed przemocą

Ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych zapewnia lekarzom szczególne wsparcie już po szkodzie. Niestety, nie zawsze będzie w stanie jej zapobiec – pijanego, agresywnego pacjenta raczej nie odstraszy wyższy wymiar potencjalnej kary.

Z siekierą na ratownika

Sądy zbyt powściągliwie orzekają w sprawach dotyczących agresji wobec osób wykonujących zawody medyczne. Chcemy to zmienić – mówi Wojciech Konieczny, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, lekarz specjalista neurolog.

Resort zdrowia podejmie się pierwszej propozycji deregulacyjnej

Ministerstwo Zdrowia chce podjąć pierwszą propozycję deregulacyjną, która zakłada wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

Trudniej uniknąć daniny od najmu

Małżonkowie lekarze wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą 12,5 proc. podatku dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł. Do tego czasu właściwa będzie stawka 8,5 proc. Nie wszyscy pamiętają, że fiskus od niedawna wie też coraz więcej o najmie.

Pielęgniarki wygrały w sądzie. Milionowe straty dla szpitala

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wygrały w Sądzie Najwyższym spór o wynagrodzenia – czytamy na Rynku Zdrowia. Oddalił on kasację placówki, który nie zgadzała się z wyrokami w dwóch wcześniejszych instancjach.

Błędy w PIT. Jak nie narazić się skarbówce

Podatnicy mają czas do 30 kwietnia, by złożyć zeznanie podatkowe za 2024 r. Ministerstwo Finansów ułatwiło to zadanie osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej. System Twój e-PIT automatycznie zaakceptuje większość rozliczeń, nawet gdy podatnik nic nie zrobi.