Ciąża i poród to najczęstsze przyczyny NTM

Jeśli pacjentka ma problem z nietrzymaniem moczu kiedy kicha, śmieje się, podnosi coś ciężkiego lub ćwiczy, może to być objawem poważnego schorzenia. Dotyka ono głównie kobiety po urodzeniu dziecka i w wieku menopauzalnym.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu (w skrócie – NTM) to choroba społeczna, na którą cierpi około 5 proc. społeczeństwa. Okazuje się, że wśród kobiet NTM występuje częściej niż inne choroby przewlekłe. Cukrzyca dotyka ok. 9 proc. pań, depresja – ok. 20 proc, nadciśnienie tętnicze – ok. 25 proc., nietrzymanie moczu aż 35 proc. Oznacza to, że co trzecia kobieta może mieć problemy związane z NTM.

Radioterapia, choroby neurologiczne…

– Przyczyn NTM jest kilka, ale do najczęstszych zalicza się ciążę i poród, kiedy to mięśnie dna miednicy rozciągają się i niekoniecznie wracają do swojej formy – mówi dr Anna Bednarska-Czerwińska, lekarz ginekolog. Specjaliści zaliczają do nich też zaburzenia hormonalne związane z okresem menopauzy, operacje cewki moczowej, radioterapie i wrodzone wady tkanki łącznej. Nietrzymanie moczu może też być skutkiem operacji w okolicy miednicy i chorób neurologicznych.

Palenie, cukrzyca, otyłość, udar…

Lista czynników, które mogą przyczynić się do powstania schorzenia jest długa. Wśród nich są: zaparcia, palenie papierosów, infekcje dróg moczowych i choroby neurologiczne, jak np. Alzheimer, Parkinson, stwardnienie rozsiane, udar, cukrzyca, infekcje pochwy i układu moczowego, operacje oraz przyjmowanie dużych dawek leków np. moczopędnych i uspokajających. – Również otyłość może sprzyjać pojawieniu się NTM. Masa ciała naciska na pęcherz, obciąża mięśnie dna miednicy i tym samym je osłabia – tłumaczy Anna Bednarska-Czerwińska.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Ekspert TENA Lady
    maj 31, 2016 - 11:25 PM

    Jeżeli nietrzymanie moczu pojawia się wtedy, gdy np. kichamy lub kaszlemy, mamy do czynienia z tzw. inkontynencją stresową, czyli wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Jest to najczęstszy rodzaj nietrzymania moczu u kobiet, który pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy podtrzymujących pęcherz. Co czwarta kobieta doświadcza wysiłkowego nietrzymania moczu, a około 40% kobiet doświadcza go podczas uprawiania sportu, np. biegania. Chciałabym Paniom polecić ćwiczenia służące wzmocnieniu dna miednicy, które można znaleźć na stronie tena.pl wraz z całą gamą specjalistycznych wkładek i podpasek TENA Lady, dzięki którym można poczuć się komfortowo w każdej sytuacji. W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam. Ekspert TENA Lady.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.