Wspierajmy osiągnięcia polskich klinicystów

Polscy klinicyści potrzebują więcej troski i wsparcia ze strony ministra zdrowia – to postulat prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza, który w sprawie pomocy dla najwybitniejszych krajowych medyków zaapelował do Konstantego Radziwiłła. Poniżej cytujemy najważniejsze fragmenty pisma prezesa NRL do szefa resortu.

Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia rządu
Foto: P. Tracz / KPRM

„Od kilku już miesięcy samorząd lekarski z ogromnym uznaniem obserwuje Pańskie starania o poprawę kondycji polskiej służby zdrowia. Pozwala to żywić uzasadnione przekonanie, że zmiany nadal będą zmierzać w dobrym kierunku.

Samorząd lekarski, a także sam Pan Minister jako lekarz, zdaje sobie sprawę z faktu, że nowoczesna medycyna opiera się w dużej – jeśli nie w lwiej – części na postępie technologii i nauk fizycznych. Ogromny wpływ tych dziedzin widać przede wszystkim w medycynie klinicznej.

Z tego powodu, w ocenie lekarzy zrzeszonych w samorządzie, należałoby rozważyć powołanie przy Ministrze Zdrowia nowej grupy roboczej. Jej celem byłaby implementacja nowoczesnych wynalazków, owoców polskiej myśli medyczno-technicznej, przede wszystkim do naszej rodzimej medycyny, ale też do światowej. Zdaniem samorządu osiągnięcia polskich klinicystów w tym zakresie wymagają troski i wsparcia Ministra Zdrowia.

Wśród lekarzy, których pomysły zmieniają polską i światową medycynę, warto wymienić profesora Mirosława Ząbka, który jako pierwszy w Polsce, wspólnie z neurochirurgami z USA, przeprowadził serię operacji głębokiej stymulacji mózgu chorych z chorobą Parkinsona i dystonią. Profesor otrzymał nagrody Rektora Akademii Medycznej, Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych, został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi oraz dwukrotnie nagrodą Ministra Zdrowia.

W tym zacnym gronie lekarzy, zmieniających oblicza medycyny, nie może zabraknąć też profesora Mariana Zembali, zaangażowanego w prace nad sztucznym sercem i odznaczonego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Należy również wspomnieć profesora Aleksandra Sieronia, wielokrotnie nagradzanego w Europie za wynalazki, poza granicami naszej Ojczyzny odznaczonego belgijskim Krzyżem Oficerskim Merite de I’Invention, a w Polsce – tytułem Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.

Warto też podkreślić dokonania profesora Henryka Skarżyńskiego, dynamicznego twórcy nowych rozwiązań technicznych w laryngologii. Jego zespół zdobył prestiżową Główną Światową Nagrodę Prix Galien za „Pierwszą na Świecie Krajową Sieć Teleaudiologii”, a sam profesor – Krzyż Kawalerski Merite de I’Invention Królestwa Belgii.

Grupa takich właśnie lekarzy, wizjonerów i pionierów polskiej myśli medyczno-technicznej, nie jest zbyt liczna, lecz jej wpływ na medycynę może być znaczący. Oczywiście przy odpowiednim wsparciu instytucjonalnym. Taki kilkuosobowy zespół powołany przez Ministra Zdrowia, promujący nowatorskie i polskie rozwiązania techniczne w polskiej medycynie, mógłby wpłynąć nie tylko na skuteczniejsze oraz bardziej nowoczesne leczenie chorych, lecz także mieć korzystny wpływ na poprawę wskaźników ekonomicznych medycyny w Polsce.

Samorząd lekarski ufa, że troska i mecenat Pana Ministra pozwoli wielu wybitnym, polskim wynalazkom z pogranicza technologii i medycyny znaleźć zastosowanie w powszechnej praktyce w polskich szpitalach, a także w szerokim świecie. W przypadku podjęcia przychylnej takiemu pomysłowi decyzji samorząd pozostaje do dyspozycji Pana Ministra.”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.