20 kwietnia 2024

Zanim ruszyła debata Wspólnie dla Zdrowia, minister obiecał pieniądze

W najbliższym czasie priorytetem resortu jest skrócenie kolejek i poprawa dostępu do specjalistów. Wkrótce dodatkowe 1,5 mld zł trafi m.in. na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Poinformował o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z p.o. prezesa NFZ Andrzejem Jacyną w czasie spotkania z dziennikarzami poprzedzającego pierwszą konferencję organizowaną w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”.

– Świadomość, że niedoskonałości systemu jest stuprocentowa wśród społeczeństwa, lekarzy i ministrów. Dotąd odbijaliśmy się od ściany do ściany. Szansą jest dokument, który będzie stworzony przez osoby o rożnych podglądach, ale za to o dużych kompetencjach – powiedział prof. Paweł Górski w trakcie inauguracji debaty w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie.

– Zdrowie jest priorytetem tego rządu, jak mówił w expose premier Mateusz Morawiecki. Szybko rośnie tempo nakładów na zdrowie, które dojdzie do 6 proc. w 2024 roku. Mamy środki zagwarantowane ustawowo, teraz trzeba zastanowić się, jak je wydawać, aby pacjent odniósł jak największą korzyść – powiedział minister zdrowia. Podkreślił, że chcąc zmniejszyć umieralność i chorobowość oraz poprawić długość życia w zdrowiu, nie wystarczy dobrze leczyć.

Niezbędna jest działalność prozdrowotna i profilaktyka. – Uważamy, że to pacjent powinien być głównym uczestnikiem kształtującym powstający system, ale jednocześnie odpowiedzialnym za stan swojego zdrowia. Jeżeli nie przekonamy siebie nawzajem do tego, żeby dbać o swoje zdrowie, to nie osiągniemy poprawy wskaźników takich jak wydłużenie życia w dobrym stanie i w dobrej jakości – dodał minister Łukasz Szumowski.

Debata „Wspólnie dla Zdrowia” będzie dotyczyć takich zagadnień jak:

  • prawa i obowiązki pacjentów,
  • ogólne zasady funkcjonowania służby zdrowia,
  • zróżnicowany sposób finansowania ochrony zdrowia,
  • zasady wartości systemowych, na które będą nakładane możliwości finansowania,
  • wyznaczenie mierników służby ochrony zdrowia,
  • przyszłość opieki koordynowanej w Polsce.

– To pacjent powinien stać się centrum działań prozdrowotnych i centrum decyzji, w którym kierunku system ochrony zdrowia powinien zmierzać – powiedział szef resortu zdrowia. – Minister zdrowia w debacie nie narzuca nam właściwie nic, za co jestem jemu osobiście bardzo wdzięczny i w tym upatruje szansę, by powstał niezależny dokument, który będzie obowiązywał wszystkich następnych ministrów i cały zarząd służby zdrowia w przyszłości – podkreślił prof. Paweł Górski.

Harmonogram konferencji organizowanych w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia” wygląda następująco:

  • czerwiec 2018 r., Warszawa – Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej,
  • wrzesień 2018 r., Krynica Zdrój – Medycyna, finanse, gospodarka,
  • październik 2018 r., Łódź – Własność, zarządzanie, odpowiedzialność,
  • grudzień 2018 r., Lublin – Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój,
  • luty 2019 r., Gdańsk – Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta,
  • kwiecień 2019 r., Białystok – Innowacje, technologie, efektywność,
  • czerwiec 2019 r., Warszawa – Społeczny Program Zdrowie 2020+.

Aby wziąć udział w konferencji, należy wcześniej zapisać się na listę uczestników, którą prowadzi resort zdrowia. Organizatorzy podkreślają, że osoby, które chciałyby zająć stanowisko w ogólnonarodowej debacie, mogą przesyłać swoje uwagi drogą e-mailową, pisząc na adres: wspolniedlazdrowia@mz.gov.pl.