25 października 2024

12 lekarek bohaterkami kalendarza

12 odważnych lekarek zrzeszonych w Śląskiej Izbie Lekarskiej wsparło swoim wizerunkiem akcję charytatywną, której celem jest promowanie profilaktyki chorób kobiecych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych. 

Efekty sesji fotograficznej – artystyczne zdjęcia, znajdują się w unikalnym kalendarzu ŚILne Kobiety.

Każda fotografia opatrzona jest hasłem, m.in. „Na onkologii spędzam większość dnia. Wcześnie wykryty nowotwór można pokonać!”, „Poświęć chwilę na badanie, możesz zyskać więcej czasu na życie”, „Mam dzieci. Badam się dla nich”.

Pozując do kalendarza, lekarki pokazują swoim pacjentkom, że te problemy dotyczą także ich samych.

Twarzą projektu została dr Ewa Bogacka-Konik, która we wrześniu ubiegłego roku, będąc w ciąży, dowiedziała się, że choruje na nowotwór piersi. W jej przypadku tylko jedno badanie USG zlecone przez lekarza ginekologa uratowało dwa życia – jej i dziś 9-miesięcznego Bruna.

Przed obiektywem stanęła również prof. Iwona Gisterek, kierownik Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prof. Gisterek w swojej pracy diagnozuje pacjentki, które często zgłaszają się zbyt późno. Umierają, ponieważ niejednokrotnie boją się usłyszeć niekorzystną diagnozę, odwlekają wizyty u specjalistów, a czasem po prostu wstydzą się rozebrać przed lekarzem.

Hasła znajdujące się pod zdjęciami opowiadają również indywidualne historie bohaterek kalendarza, udowadniając, że choroba nowotworowa nie wybiera, nie zna granic, nie chroni przed nią biały fartuch, a lekarz, tak samo, jak jego pacjent, może zachorować.  

– Lepiej, zapobiegać niż leczyć – to niby banalne powiedzenie, ale jakże prawdziwe. Śląska Izba Lekarska od lat włącza się w różne akcje profilaktyczne. Poprzez kalendarz z wizerunkami lekarek i hasłami, których wspólnym mianownikiem jest choroba nowotworowa, chcemy przekonać kobiety do badań profilaktycznych. Jeśli choć jedna z pań, patrząc na kalendarz, postanowi wykonać cytologię lub przebadać piersi, będzie to nasz ogromny sukces. Edukacja i podnoszenie świadomości są niezwykle ważne. Zdarza się, że przyjmuję na oddział położniczy kobiety w 9. miesiącu ciąży, bez żadnych badań wykonanych w tym okresie, bez karty ciąży, czasem nawet bez świadomości, że za chwilę zostaną matkami. To przerażające – tłumaczy prezes ORL w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban.

Zdjęcia do kalendarza wykonała fotograf Karolina Pyrek, make-up – Katarzyna Cywicka, a włosami modelek zajął się wicemistrz świata fryzjerstwa z 2014 r. Damian Duda. O komfort lekarek podczas sesji zadbała projektantka Iza Jałowiecka. Sesja fotograficzna odbyła się w siedzibie ŚIL. Kalendarze zostały przekazane Fundacji NU-MED, która prowadzi wszechstronną działalność profilaktyczną oraz poprawia jakość życia osób chorych onkologicznie i pacjentów po przebytej chorobie. Fundacja odpowiedzialna jest za dystrybucję kalendarzy ŚILne Kobiety. Można je pozyskać, wpłacając cegiełkę. Zebrane pieniądze w całości zostaną przeznaczone na zorganizowanie bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet (szczegóły na stronie internetowej www.fundacjanumed.pl).