Radziwiłł: Chcę zmian w specjalizacjach
W poniedziałek 15 maja w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się kolejne posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kształcenia podyplomowego.
Foto: Marta Jakubiak
Na głównej części posiedzenia był obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Na początku spotkania zgromadzeni przeprowadzili dyskusję na temat ostatecznego kształtu apelu organizacji pacjentów, Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich i samorządów zawodów medycznych w sprawie poprawy finansowania ochrony zdrowia w Polsce.
Dokument ma być podpisany przez przedstawicieli organizacji pacjenckich, samorządy zawodów medycznych i KPTL 26 czerwca. Sygnatariusze zaapelują do rządu, polityków, administratorów ochrony zdrowia i wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej o pilne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do ponad 6 proc. PKB oraz dokonanie koniecznych zmian służących poprawie działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.
Jeden z uczestników posiedzenia zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania całego społeczeństwa w apelowanie do rządu o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Prof. Romuald Krajewski, koordynator KPTL i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdził z kolei, że społeczeństwo powinno zdawać sobie sprawę, że jakość i dostępność opieki zdrowotnej jest adekwatna do środków, jakie się na nią przeznacza.
W czasie części organizacyjnej powrócono także do tematu inicjatywy Choosing Wisely Poland. Koordynacją i wsparciem organizacyjnym oraz metodologicznym tej kampanii jest Ośrodek ds. Wytycznych Postępowania w Praktyce Medycznej Naczelnej Izby Lekarskiej (szerzej na ten temat tutaj). Głównym punktem obrad było jednak kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów.
– Chcę zmian w kształceniu specjalizacyjnym. Pomimo powszechnej krytyki myślę, że powoli dojrzewamy do tego, że są one potrzebne – powiedział minister Konstanty Radziwiłł. Zapowiedział m.in.:
- wprowadzenie ogólnopolskiego naboru na miejsca specjalizacyjne;
- wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji;
- dodatkowe wynagrodzenie dla rezydenta w czasie odbywania rezydentury w formie umowy lojalnościowej.
Konstanty Radziwiłł poinformował, że lekarze dentyści, którzy mają określony dorobek zawodowy w placówkach posiadających akredytacje do prowadzenia specjalizacji, będę mogli przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Wspomniał też o trwających pracach nad stworzeniem katalogu umiejętności, o węższym od specjalizacji zakresie wiedzy i krótszym czasie szkolenia podyplomowego.
Rozmawiano też o tym, jak zachęcać młodych lekarzy do podejmowania rezydentur w niepopularnych dziedzinach medycyny. Podjęto także m.in. temat wytycznych i zaleceń postepowania oraz standardów organizacyjnych.
LS
Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.