Radziwiłł: Chcę zmian w specjalizacjach

W poniedziałek 15 maja w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej odbyło się kolejne posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kształcenia podyplomowego.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes NRL Maciej Hamankiewicz Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł

Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (9) Prof. Romuald Krajewski

Foto: Marta Jakubiak

Na głównej części posiedzenia był obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Na początku spotkania zgromadzeni przeprowadzili dyskusję na temat ostatecznego kształtu apelu organizacji pacjentów, Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich i samorządów zawodów medycznych w sprawie poprawy finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Dokument ma być podpisany przez przedstawicieli organizacji pacjenckich, samorządy zawodów medycznych i KPTL 26 czerwca. Sygnatariusze zaapelują do rządu, polityków, administratorów ochrony zdrowia i wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki zdrowotnej o pilne zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do ponad 6 proc. PKB oraz dokonanie koniecznych zmian służących poprawie działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Jeden z uczestników posiedzenia zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania całego społeczeństwa w apelowanie do rządu o zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia. Prof. Romuald Krajewski, koordynator KPTL i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, stwierdził z kolei, że społeczeństwo powinno zdawać sobie sprawę, że jakość i dostępność opieki zdrowotnej jest adekwatna do środków, jakie się na nią przeznacza.

W czasie części organizacyjnej powrócono także do tematu inicjatywy Choosing Wisely Poland. Koordynacją i wsparciem organizacyjnym oraz metodologicznym tej  kampanii jest Ośrodek ds. Wytycznych Postępowania w Praktyce Medycznej Naczelnej Izby Lekarskiej (szerzej na ten temat tutaj). Głównym punktem obrad było jednak kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów.

– Chcę zmian w kształceniu specjalizacyjnym. Pomimo powszechnej krytyki myślę, że powoli dojrzewamy do tego, że są one potrzebne – powiedział minister Konstanty Radziwiłł. Zapowiedział m.in.:

 • wprowadzenie ogólnopolskiego naboru na miejsca specjalizacyjne;
 • wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji;
 • dodatkowe wynagrodzenie dla rezydenta w czasie odbywania rezydentury w formie umowy lojalnościowej.

Konstanty Radziwiłł poinformował, że lekarze dentyści, którzy mają określony dorobek zawodowy w placówkach posiadających akredytacje do prowadzenia specjalizacji, będę mogli przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Wspomniał też o trwających pracach nad stworzeniem katalogu umiejętności, o węższym od specjalizacji zakresie wiedzy i krótszym czasie szkolenia podyplomowego.

Rozmawiano też o tym, jak zachęcać młodych lekarzy do podejmowania rezydentur w niepopularnych dziedzinach medycyny. Podjęto także m.in. temat wytycznych i zaleceń postepowania oraz standardów organizacyjnych.

LS

Minister Konstanty Radziwiłł Minister zdrowia dr Konstanty Radziwiłł

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (2) Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (3)

Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (4) Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (5)

Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (6) Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (7)

Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich (8) Posiedzenie Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich

Powiązane aktualności

komentarze 3

Skomentuj
 1. Juras Sdalekaa
  maj 25, 2017 - 03:05 PM

  no jak sami starsi Panowie rozmawiają o losie młodych bez młodych to ja to ciężko widzę

  ODPOWIEDZ
  • Rafał Maksim
   maj 25, 2017 - 06:35 PM

   Dokładnie pomyślałem to samo.

   ODPOWIEDZ
 2. Młody lekarz
  maj 26, 2017 - 04:37 PM

  Jestem aktualnie na stażu podyplomowym, więc powiem konkretnie: mało kto wybiera „niepopularne” specjalizacje (takie jak chirurgia ogólna, interna), gdyż:
  1. Wymagają olbrzymiego nakładu pracy własnej w rozwój umiejętności, oprócz ciężkiej pracy na co dzień na oddziale.
  2. Wynagrodzenia za tę pracę są na żenującym poziomie.
  3. Możliwości dorabiania są ograniczone.
  4. Perspektywy po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego nie rekompensują nakładu pracy, stresu, wysiłku.
  5. Obecne pokolenie jest znacznie lepiej skomunikowane, nie ukryje się już prawda o sposobie traktowania młodych pracowników na poszczególnych oddziałach, o zakresie obowiązków, warunkach płacowych.
  6. Oczekiwania kierownictwa podmiotów leczniczych są rażąco niewspółmierne do wynagrodzenia finansowego (młodzi jako zapchajdziury w grafiku dyżurowym, zrzucanie na SOR, itd. itp.), a poza tym niezgodne z programem specjalizacji.
  7. Powszechne zjawisko utrudniania odbywania kursów i staży zewnętrznych.
  8. Istnieje olbrzymie parcie na specjalizacje dające szansę na dorobienie w trakcie bądź bardzo dobre perspektywy po ukończeniu szkolenia. Stąd wielu chętnych gotowych odbywać je nawet w formie wolontariatu (vide urologia, dermatologia, radiologia, ginekologia, okulistyka, laryngologia)

  Mojego pokolenia nie przekona się opowieściami o mchu i paproci, jak to w latach 60′ dyżurowało się za miskę ryżu. Patrzymy na zachód i kraje skandynawskie i coraz więcej z młodych będzie decydować się na emigrację jeszcze przed zdobyciem „papierka” specjalisty.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.