Gadomski w NIL: Pilotaż poprzedzi reformę systemu opieki onkologicznej
Za kilka tygodni, prawdopodobnie 1 listopada, rozpocznie się pilotaż sieci onkologicznej – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Najpierw będzie miał miejsce w dwóch województwach, a po I kwartale 2019 roku dołączą do niego kolejne dwa województwa. Cały pilotaż zakończy się w I kwartale 2020 roku.
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski
Foto: Mariusz Tomczak
Jeszcze przed wakacjami specjalny zespół powołany na początku marca opracował koncepcję Krajowej Sieci Onkologicznej.
– Rekomendacja zespołu jest taka, aby następowała decentralizacja chemio- i radioterapii, a pacjent nie musiał udawać się do ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności, ale mógł udać się do tych najbliżej miejsca zamieszkania – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w poniedziałek w trakcie w warsztatów „Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym – pacjentocentrycze mierniki w opiece onkologicznej”, które odbywają się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej.
O ile w przypadku chemio- i radioterapii ma nastąpić decentralizacja, o tyle w odniesieniu do chirurgii onkologicznej (obecnie działa w jej ramach ok. 2700 ośrodków) zespół zarekomendował centralizację. Potwierdzają to statystyki zaprezentowane przez wiceministra: obecnie ok. 80 proc. pacjentów leczy się w ok. 100 największych ośrodkach. Zespół wskazał, że pilotaż powinien odbyć się na Dolnym Śląsku i w Świętokrzyskiem, ale – jak podkreślił Sławomir Gadomski – resort zdrowia wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia dopiero po dokonaniu analiz wytypuje, w których województwach on nastąpi.
– Niezależnie od pilotażu rozpoczną się prace nad ustawą. Powinna być ona gotowa w połowie przyszłego roku – zapowiedział wiceminister Gadomski. W jego ocenie Krajowa Sieć Onkologiczna przyczyni się do skuteczniejszej organizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi. – Nakłady na onkologię muszą wzrosnąć, ale strumień środków, które mamy na ten cel, trzeba skierować bardziej efektywnie: w większym stopniu powinien płynąć za pacjentem, w stronę efektów, które chcemy osiągnąć – podkreślił. Dodał, że obecnie w zakresie onkologii nie ma standaryzacji opieki, brakuje również koordynacji oraz oparcia leczenia o mierniki.
W warsztatach bierze udział m.in. prof. Romuald Krajewski z Naczelnej Rady Lekarskiej oraz liczni przedstawiciele organizacji pacjenckich. Zdaniem prof. Krajewskiego, miernikami efektywności w onkologii są tzw. twarde punkty końcowe (przeżycie, wyleczenie, uniknięte zachorowania), a mierniki „pacjentocentryczne” są „miekkie” (np. satysfakcja, ocena relacji, poczucie decydowania, partnerstwo). – Cele ochrony zdrowia muszą być definiowane według „twardych” mierników, muszą być łatwe do sprawdzenia i uniwersalne, ale też uwzględniać satysfakcję konsumentów usług medycznych – podkreślił.
Odbywające się w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie warsztaty „Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym – pacjentocentrycze mierniki w opiece onkologicznej” są objęte patronatem Polskiej Unii Onkologii. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Razem dla Zdrowia” przy współpracy Fundacji Onkologicznej Alivia.
Fotorelacja z warsztatów tutaj.