Wyróżnieni liderzy. Ośrodek Doskonalenia Zawodowego NIL doceniony

Doceniono efekty szkoleń w zakresie kompetencji psychospołecznych oraz warsztatów „Zdrowa administracja podstawą skuteczności podmiotów leczniczych”, prowadzonych przez ODZ NIL.

Foto: Marta Jakubiak

10 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w konkursie „Sukces Roku 2018 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”. Wśród laureatów znalazł się Ośrodek Doskonalenia Zawodowego NIL, kierowany przez prof. Romualda Krajewskiego. Wyróżnienie otrzymał za „działalność edukacyjno-szkoleniową”.

W imieniu profesora nagrodę odebrała dr Anna Lella. – O osiągnięciach ośrodka świadczą liczby. Od jego powstania, czyli od roku 2009 r., w szkoleniach ODZ wzięło udział w sumie ponad 13 tys. osób. Bardzo intensywnie pracowaliśmy przez ten czas, bo nasz zespół liczy zaledwie parę osób – komentuje prof. Romuald Krajewski, kierownik Ośrodka Doskonalenia Zawodowego od początku jego powstania, który będzie tę funkcję sprawował nadal, bo 14 grudnia 2018 r. na posiedzeniu NRL został powołany na kierownika ODZ po raz kolejny.

– Pracy mamy mnóstwo, ale cieszy, bo liczba uczestników szkoleń jest duża, a ich oceny i opinie na temat organizowanych przez ODZ kursów bardzo dobre. Zrealizowaliśmy już kilka projektów europejskich. Naszą ofertę edukacyjną staramy się dostosowywać na bieżąco do oczekiwań i potrzeb lekarzy – wyjaśnia. ODZ prowadzi szkolenia m.in. z zakresu umiejętności społecznych, nazywanych kompetencjami miękkimi. – Kiedy rozpoczynaliśmy działalność, była to nowość. Być może również to zostało docenione przez jurorów konkursu. Obecnie powszechnie uznaje się, że ten rodzaj kompetencji jest niezbędny, począwszy od studiów poprzez całe zawodowe życie lekarza – dodaje.

Plany na przyszłość

Największe zapotrzebowanie jest na szkolenia z zakresu prawa medycznego, a także organizacji ochrony zdrowia i prowadzenia własnej praktyki, w tym organizacji i zarządzania. Na trzecim miejscu – umiejętności społeczne. – W pierwszej kolejności chcemy realizować te szkolenia, na które jest największe zapotrzebowanie. Tak robimy od początku. Staramy się też współpracować z prowadzącymi szkolenia, którzy są cenieni w środowisku – wyjaśnia prof. Krajewski i deklaruje, że zmieniające się otoczenie i potrzeby środowiska będą uważnie śledzone.

– Nie tylko w Polsce, ale i na świecie szkolenia on-line stają się coraz bardziej popularne. To działalność, którą na pewno powinniśmy rozwijać w ODZ. Kolejną są seminaria internetowe, tzw. webinary. NIL jest przygotowana technicznie do prowadzenia tego rodzaju działalności. Jeżeli będą środki finansowe oraz chęci, to z pewnością dołożymy wszelkich starań, by tego rodzaju kursy poprowadzić – deklaruje. W seminariach ODZ można byłoby wziąć udział z każdego zakątka Polski, dzięki transmisji internetowej. – To kolejna ważna rzecz do zrobienia, czyli stopniowe przenoszenie szkoleń do Internetu. Zapotrzebowanie na nie w środowisku nie jest jeszcze duże, ale już teraz musimy pomyśleć o rozwijaniu działalności w sieci, to przyszłość – podsumowuje prof. Krajewski. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Marta Jakubiak

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.