19 kwietnia 2024

Audiodiagnoza. Poważną chorobę wykryje analiza głosu?

To może być rewolucja. Polacy chcą stworzyć aplikację, która wykryje problemy zdrowotne dzięki analizie głosu pacjenta.

Foto: pixabay.com

Naukowcy i lekarze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz eksperci z jednej z krakowskich firm chcą opracować system diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals).

Projekt, w ramach którego m.in. powstanie specjalna aplikacja dostępna na urządzenia mobilne, rozpocznie się za kilka tygodni i potrwa cztery lata. Zespół planuje opracować metodę komputerowej analizy cech mowy przydatną w diagnozowaniu chorób układów: oddechowego, krążenia i nerwowego.

Korzystająca z tej metody aplikacja, po analizie uzyskanych danych, umożliwi wykrycie wczesnych objawów chorobowych. Dzięki temu sugestia rozpoznania będzie mogła być stawiana nie tylko w trakcie wizyty, ale również podczas rozmowy telefonicznej z pacjentem. – Zadaniem aplikacji nie jest wyręczanie pracowników ochrony zdrowia, ale doprowadzenie do tego, aby osoby wymagające kontaktu z lekarzami, wcześniej zgłaszały się do nich – podkreśla prof. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB.

Jego zdaniem, dzięki zastosowaniu takiej innowacji niektórzy pacjenci wcześniej rozpoczną leczenie, bo szybciej zostaną wykryte niepokojące objawy, co może prowadzić również m.in. do uniknięcia hospitalizacji. W badaniach prowadzonych na potrzeby systemu VAMP weźmie udział ponad 500 osób, w tym pacjenci z zaburzeniami neurologicznymi (np. przebytymi udarami i zmianami naczyniopochodnymi w ośrodkowym układzie nerwowym), chorobą wieńcową i miażdżycą tętnic obwodowych, niewydolnością serca, otyłością, zespołem metabolicznym, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, zespołem policystycznych jajników, chorobami układu oddechowego, schizofrenią.

Tak bardzo zróżnicowane problemy medyczne wybrano celowo. Obecnie rzadko używa się analizy mowy w diagnostyce medycznej. Zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne czy zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego, wpływają na mowę, a zarazem mogą stanowić istotne czynniki ryzyka miażdżycy i chorób serca. „Wcześniejsze wykrycie i leczenie tych zaburzeń może zmniejszyć śmiertelność sercowo-naczyniową. W niewydolności krążenia jednym z pierwszych objawów pogorszenia stanu jest zbieranie się płynów wewnątrz ustroju mogące prowadzić do obrzęku strun głosowych i zmian barwy głosu” – czytamy na stronie internetowej UMB.

Źródło: umb.edu.pl