Płeć ma znaczenie. Kobiety bagatelizują objawy zawału serca

Kobiety dość szybko wzywają karetkę w przypadku objawów zawału serca u męża, ojca czy brata, ale nie robią tego, gdy to dotyczy ich samych.

Foto: pixabay.com

Takie wnioski wynikają z polskich badań zaprezentowanych podczas kongresu „Acute Cardiovascular Care 2019” w Maladze, zorganizowanego przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Do analizy włączono 7582 pacjentów z zawałem serca z uniesieniem odcinka ST w badaniu EKG (STEMI). STEMI to poważny zawał, w którym dochodzi do zablokowania głównej tętnicy dostarczającej krew do serca.

– Jednym z powodów, dla których mniej prawdopodobne jest leczenie w zalecanym czasie kobiet niż mężczyzn, jest to, że więcej czasu zajmuje im podjęcie decyzji o wezwaniu karetki, gdy mają objawy zawału. Jest to szczególnie widoczne w przypadku młodszych kobiet – mówi prof. Mariusz Gąsior z SCCS w Zabrzu. Poza tym wyniki badania EKG w przypadku młodych kobiet rzadziej trafiają do centrum leczenia zawałów serca, co może mieć wpływ na późniejszą terapię.

Najbardziej znane objawy zawału serca to: ból w klatce piersiowej i ból lewego ramienia, ale panie często mają te mniej typowe: bóle pleców, ramion lub brzucha. – Wśród personelu medycznego i ogółu społeczeństwa powinna być promowana świadomość, że kobiety, nawet młode, również miewają zawały serca. Są one bardziej narażone na nietypowe objawy i symptomy, które mogą przyczynić się do opóźnienia we wzywaniu pomocy medycznej – podkreśla dr hab. Marek Gierlotka (SCCS).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.