Dlaczego prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podał się do dymisji?

W środę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna złożył dymisję. Prezesem został w czerwcu 2018 roku, ale wcześniej przez dwa lata był pełniącym obowiązki szefa NFZ.

Foto: Mariusz Tomczak

Na tle swoich poprzedników, Andrzej Jacyna sprawował tę funkcję dość długo (wyprzedza go tylko Jacek Paszkiewicz).

Mnożą się spekulacje na temat powodów złożenia dymisji, tym bardziej, że o zmianie na stanowisku szefa NFZ mówiło się w kuluarach od pewnego czasu.

Jednym z pretekstów, dla których minister zdrowia Łukasz Szumowski miał dążyć do tego, ma być wystąpienie prezesa Jacyny podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia, a zwłaszcza jego opinia dotycząca roli podstawowej opieki zdrowotnej.

W przeszłości Andrzej Jacyna m.in. był dyrektorem Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie oraz dyrektorem Szpitala Grochowskiego w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku, posiada specjalizację II stopnia w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, minister zdrowia odwołuje prezesa NFZ po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a ta ma być zwołana na czwartek. Kto miałby zastąpić Andrzeja Jacynę, na razie nie wiadomo. Prezesa NFZ powołuje premier na wniosek ministra zdrowia spośród osób wyłonionych w drodze otwartego naboru i po zasięgnięciu opinii Rady NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia działa na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz na podstawie nadanego statutu. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki. Najważniejszym dokumentem NFZ jest roczny plan finansowy.

Informację o dymisji jako pierwszy podał portal politykazdrowotna.com.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.