27 kwietnia 2024

Forum Ekonomiczne w Krynicy: nie chcą debatować, wolą badać

Krajowi producenci leków, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, zamiast debatować przeprowadzą badania profilaktyczne uczestników. 

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy. Foto: Mariusz Tomczak

PZPPF reprezentuje 18 krajowych firm farmaceutycznych. Dostarczają one co drugi kupowany w polskich aptekach lek.

„Chcemy przypomnieć, że rozwój przemysłu farmaceutycznego w kraju to nie tylko wzrost gospodarczy, ale też budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego. Uwidocznił to szczególnie kryzys lekowy, który dotknął niedawno Europę” – podkreśla PZPPF.

– Jesteśmy ważnym elementem systemu ochrony zdrowia, nasz rynek jest dla nas priorytetowy, a polski pacjent najważniejszy. By o tym przypomnieć, postanowiliśmy podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy zorganizować bezpłatne badania profilaktyczne. Dbamy o zdrowie Polaków od lat więc mamy w tym spore doświadczenie – mówi Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF.

Zdaniem Związku, sektor farmaceutyczny może stać się nie tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale również gwarancją bezpieczeństwa lekowego Polaków. Z badań opinii publicznej wykonanych na zlecenie PZPPFw kwietniu br. wynika, że coraz więcej Polaków obawia się braku leków w aptekach, a wśród obawiających się aż 74% doświadczyło takiej sytuacji. Dlatego 80% z nich uważa, że rząd powinien wpierać rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce.

Nieustanna presja Ministerstwa Zdrowia na obniżki cen leków hamuje zdolności inwestycyjne krajowych wytwórców. Tymczasem inwestycje są konieczne, aby skutecznie konkurować na tym niezmiernie innowacyjnym rynku.

Komisja Ekonomiczna obniżyła ceny leków produkowanych w Polsce w 2015 r. o 22% w stosunku do roku 2010. Od tamtego czasu resort zdrowia prowadzi politykę krótkowzrocznych oszczędności wymuszając kolejne obniżki. Dlatego krajowi producenci leków postulują wprowadzenie narzędzi preferujących wytwórców, którzy lokują produkcję leków w Polsce.

– Jeśli rząd planuje rozwinąć ten sektor gospodarki, należy w jak najszybszym terminie wdrożyć w życie proinwestycyjny system refundacji leków, który krajowym firmom pozwoli odważniej inwestować i opracowywać więcej nowych leków, a zagraniczne zachęci do lokowania produkcji w Polsce – mówi Barbra Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Resort Przedsiębiorczości i Technologii przygotował projekt takiego instrumentu wsparcia dla krajowego przemysłu farmaceutycznego – Refundacyjny Tryb Rozwojowy. Jednak Ministerstwo Zdrowia nie podjęło prac nad tym rozwiązaniem. – Przypominamy, że zanim zostanie wdrożony ten instrument już dziś obecne przepisy pozwalają brać pod uwagę przy ustalaniu ceny leku aktywność inwestycyjną jego producenta w Polsce. Potrzebna jest tylko dobra wola Ministerstwa Zdrowia – dodaje B. Misiewicz-Jagielak.

Rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego to nie tylko korzyści gospodarcze, ale i gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego Polski. Dla większości krajowych firm polski rynek jest priorytetowy, co oznacza, że w razie kryzysu na rynku najpierw dostarczą leki do polskich aptek.

– Powinniśmy być więc oczkiem w głowie naszego rządu. I o to zabiegamy. Aby przypomnieć, że to polski pacjent jest w centrum naszej uwagi, zapraszamy na bezpłatne badania mające na celu wykrycie chorób układu krążenia i serca, które są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków oraz wczesne zdiagnozowanie cukrzycy będącej epidemią XXI wieku, a także na USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej – mówi Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.

Odbywające się od 1992 r. Forum Ekonomiczne w Krynicy to prestiżowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych. Od kilku lat na tę największą konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej, nazywaną czasem „polskim Davos”, przyjeżdża ponad 4 tys. gości z całego świata. Swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymieniają szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci oraz przedstawiciele świata nauki, kultury i mediów z ponad 60 krajów. Przez kilka dni w Krynicy obecni są dziennikarze z całego świata.

Od 10 lat nieodłączną częścią Forum Ekonomicznego jest Forum Ochrony Zdrowia, które umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów zarządzania systemem ochrony zdrowia, oraz pokazuje, jak ważny jest to aspekt w debacie publicznej. W debatach uczestniczą eksperci, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym.

W dyskusjach uczestniczą także przedstawiciele samorządu lekarskiego. Wśród parterów instytucjonalnych Forum są m.in. Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Naczelna Izba Lekarska i Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie, a najciekawsze debaty relacjonuje prosto z Krynicy „Gazeta Lekarska”. Więcej o tegorocznej edycji Forum TUTAJ.