19 marca 2024

Beauty biznes na granicy prawa

W dniu 12 grudnia 2019 roku na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, odbyła się Konferencja dotycząca prawnych aspektów medycyny estetycznej pt. „Beauty biznes na granicy prawa. Regulacje prawne w zakresie medycyny estetycznej”.

Foto: pixabay.com

Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia było Koło Naukowe Prawa Medycznego.

Program konferencji został stworzony z myślą o osobach wykonujących zabiegi medycyny estetycznej, które nie posiadają wykształcenia medycznego, ale także o lekarzach, którzy porzucili swoje specjalizacje na rzecz branży beauty.

Poruszane tematy dotykały kwestii regulacji prawnych dotyczących szeroko rozumianej medycyny estetycznej, wraz z odpowiedzialnością karną za spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia poprzez nieumiejętne oraz nieuprawnione wykonywanie takich zabiegów. Agenda spotkania obejmowała zagadnienia dotyczące legalności zabiegów medycyny estetycznej, podmiotów uprawnionych do ich wykonywania oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą nieznajomość przepisów prawa w jej zakresie.

Zaproszeni goście tacy jak: Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy lek. med. Grzegorz Wrona, wiceprezes Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych dr n.med. Ewa Kaniowska, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging dr Andrzej Ignaciuk, członkinie Zarządu Izby Kosmetologów mgr inż. Justyna Gorlicka-Kruk wraz z mgr Ewą Loga-Skarczewską, lek. med. Ewa Rybicka, dr Piotr Sznelewski, mgr Paulina Smaszcz-Kurzajewska, mgr Paulina Tomaszewska, dr hab. prof. SWPS Dariusz Jagiełło, starali się odpowiedzieć na pytania, kto i w jakim zakresie może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, kto jest uprawniony do przerywania tkanki ludzkiej, czy zabiegi tzw. medycyny estetycznej są legalne oraz jakie uprawnienia przysługują kosmetologom.

Najważniejsze konkluzje wynikające z ich wystąpień dotyczyły przede wszystkim specyfiki zabiegów wymagającej specjalistycznej wiedzy, którą w większości przypadków posiadają jedynie lekarze. Kosmetolog nie jest osobą, która posiada zaplecze do zapobiegania oraz zwalczania powikłań występujących podczas zabiegów ingerujących w tkankę ludzką, nawet jeśli spędził wiele lat na dokształcaniu i rozwijaniu swojego warsztatu. Kosmetolog nie jest również osobą, która poniesie odpowiedzialność zawodową w razie niedopełnienia procedur, które spowodują powstanie wszelkiego rodzaju powikłań zagrażających życiu i zdrowiu swojego „pacjenta”. Z drugiej strony również lekarz nie jest osobą, która powinna zajmować się zabiegami takimi jak powiększanie ust lub wypełnianie zmarszczek, na poczet czego przywołano art. 2 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który jasno stanowi o misji zawodu lekarza, niezwiązanego z branżą beauty.

Medycyna estetyczna nie jest dziedziną chroniącą zdrowie i życie ludzkie, nie może być również uważana za niosącą ulgę w cierpieniu, ponieważ w tym celu istnieje już dziedzina medycyny będąca chirurgią plastyczną. Wystąpień podczas konferencji wysłuchało ponad 100 osób w tym lekarze, prawnicy oraz kosmetolodzy. Każdy panel kończyła dyskusja, która za każdym razem wywoływała duże poruszenie wśród uczestników konferencji, ale również zapoczątkowała dialog pomiędzy lekarzami i kosmetologami, którzy w taki sam sposób są poszkodowani brakiem klarownych regulacji prawnych dotyczących wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Moderatorami wydarzenia byli dr Paweł Kowalski oraz dr hab. prof. SWPS Teresa Gardocka.

Julia Bahłaj, Aleksandra Łukasiuk, Natalia Cieślińska