25 kwietnia 2024

Dawid Ciemięga: Skażone otoczenie skraca życie

Jedni straszą końcem świata, drudzy negują sens podejmowania jakikolwiek działań z zakresu ochrony środowiska. Na ten temat, zwłaszcza w odniesieniu do pracy lekarzy i funkcjonowania placówek medycznych, warto rozmawiać bez emocji.

Foto: arch. prywatne

Komentuje Dawid Ciemięga, lekarz pediatra z Tychów:

– Jakość powietrza, którym oddychamy, jest fatalna, co bezpośrednio wpływa na zdrowie. Kiedy pojawia się smog, moi mali pacjenci czują się gorzej. Podobne obserwacje zgłaszają też pediatrzy z całej Polski.

Rodzicom moich podopiecznych tłumaczę, że skoro mieszkają na Górnym Śląsku i oddychają prawdopodobnie najgorszym powietrzem w Europie, bo tak wynika z badań, to taka sytuacja musi mieć wpływ na zdrowie ich dzieci. Zresztą smog negatywnie oddziałuje nie tylko na najmłodszych, ale również np. na seniorów, sprzyjając występowaniu problemów w układzie krążenia.

Foto: pixabay.com

Z wiedzą o ekologii wśród lekarzy jest różnie. Nawet wtedy, kiedy jest ona na dość wysokim poziomie, nie zawsze przekłada się na bycie bardziej eko w codziennym życiu, a tu dostrzegam znacznie więcej możliwości ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko niż w naszej pracy zawodowej. Czasami wystarczy stosunkowo niewiele, np. na zakupy warto zabrać torbę materiałową by nie korzystać z plastikowych jednorazówek. Sam tak robię.

Nie wiem, czy jako lekarze jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej, by wytwarzać o wiele mniej odpadów, skoro w pewnych sytuacjach jesteśmy skazani na sprzęt jednorazowego użytku, jak np. strzykawki. Nie słyszałem, by kogoś krytykowano za zbyt częste używanie rękawiczek jednorazowych, raczej słychać głosy, że część medyków z nich nie korzysta, choć powinna. W naszej pracy powinniśmy kierować się zasadą, by niczego nie nadużywać. W życiu prywatnym też warto ją stosować.

Nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę, że skażone otoczenie skraca ludziom życie, dlatego jako środowisko lekarskie powinniśmy aktywnie wpływać na zmianę świadomości społeczeństwa w zakresie dbałości o ekologię. Nasz zawód daje wiele możliwości uświadamiania pacjentów, a skoro edukujemy zdrowotnie, to warto także edukować ekologicznie, o czym zresztą czytamy w Kodeksie Etyki Lekarskiej. Część osób, które leczymy, pracuje w firmach odpowiadających za duże zanieczyszczenie środowiska, w tym kadra zarządzająca, co warto wykorzystać, kiedy pojawiają się naszych gabinetach.

Notował: Mariusz Tomczak