19 kwietnia 2024

Sztuczna inteligencja ściga się z radiologami

System Google oparty na sztucznej inteligencji skutecznie wykrywa wczesne nowotwory piersi.

Foto: pixabay.com

Rak piersi rozpoznawany jest u co ósmej kobiety na świecie.

Mammografia, badanie przesiewowe w kierunku tego nowotworu, nie jest metodą idealną, m.in. ze względu na trudny do wykluczenia błąd ludzki.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (American Cancer Society, ACS) szacuje, że mammografia nie wykrywa 20% nowotworów piersi, a połowa kobiet wykonujących regularnie badania przez 10 lat przynajmniej raz otrzymuje fałszywie dodatni wynik (czyli rozpoznanie nowotworu niepotwierdzone w dalszych badaniach).

W „Nature” opublikowano wyniki badania naukowego przeprowadzonego we współpracy z Google Health. W pierwszym etapie system oparty na sztucznej inteligencji szkolono do interpretowania mammografii „pokazując” mu dziesiątki tysięcy badań. Drugim etapem było porównanie skuteczności tego algorytmu ze skutecznością radiologów w wykrywaniu raka piersi w blisko 30 tys. obrazów mammograficznych.

Okazało się, że system sztucznej inteligencji osiągnął podobną do wykwalifikowanych radiologów skuteczność w rozpoznawaniu nowotworów. Charakteryzował go także mniejszy udział wyników fałszywie dodatnich (o 1,2-5,7% w zależności od kraju, w którym przeprowadzono badanie) oraz mniejszy udział wyników fałszywie ujemnych, czyli przeoczenie nowotworu (o 2,7-9,4%).

Źródło: www.nature.com


ZOBACZ WIĘCEJ: Rząd nie wycofuje się z kontrowersyjnych przepisów o lekarzach cudzoziemcach