Premier o walce z epidemią: odtwarzamy krajową produkcję sprzętu

W poniedziałek 6 kwietnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Foto: Krystian Maj / KPRM

– Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami: w maju, czerwcu – powiedział premier.

Jak zaznaczył w walce z koronawirusem ważny jest sprzęt ochrony osobistej. – Staramy się go pozyskać ze wszystkich kierunków świata, odtwarzając także produkcję krajową – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wyjaśnił, rozdysponowano już blisko 3 mln rękawiczek oraz blisko 0,5 mln litrów płynów dezynfekcyjnych dla szpitali. Zapewnił, że gotowe są zapasy na kolejne tygodnie. Do Polski przyjechał także transport 165 respiratorów z 1000 zamówionych.

Premier poinformował, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, w Polsce utworzonych zostało 20 szpitali jednoimiennych. Podkreślił także, że obecnie przeprowadzanych jest dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa, a niedługo będzie to 8-9 tys. Aktualnie nasz kraj ma do dyspozycji 150 tys. testów, a 800 tys. jest zakontraktowanych.

Mateusz Morawiecki ocenił, że kryzys zdrowotny na całym świecie przekształca się w kryzys gospodarczy. Dlatego tworzone są nowe mechanizmy finansowania gospodarki i ochrony zdrowia, które mają dostosować  życie społeczno-gospodarcze do „nowej normalności”. – Aby tak się stało, konieczne jest przestrzeganie dystansowania społecznego oraz zasady higieny – zaznaczył premier.

Szef rządu przypomniał, że rząd zaproponował pakiet działań antykryzysowych, które mają pomóc pracownikom i przedsiębiorcom. Jak poinformował, ok. 200 tys. firm w Polsce złożyło wnioski o skorzystanie z pomocy, a na koniec tygodnia spodziewanych jest 280 tys. takich wniosków. Jak zaznaczył u, w walce z koronawirusem potrzebne są także nowe środki w ramach Unii Europejskiej m.in. podatek cyfrowy, podatek od transakcji finansowych, podatek od międzynarodowych korporacji oraz likwidacja rajów podatkowych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.