26 kwietnia 2024

Koronawirus w Polsce. Pierwsze mobilne centrum testowe walk-thru

Dzięki mobilnemu centrum testowemu bezpłatne badanie na koronawirusa można wykonać w formule walk-thru, przychodząc na piechotę czy też korzystając z innych niż samochód środków transportu.

Foto: Sylwia Mierzewska / UCK

To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19.

W dobie pandemii poszukujemy rozwiązań, które pozwolą na testowanie jak największej ilości potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2. Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Konstrukcja pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym.

Moduł stanął na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Jana Bażyńskiego 4 w Gdańsku (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi. Moduł diagnostyczny jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne.

Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

– Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane, a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku Covid-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

– W województwie pomorskim wykonaliśmy już ponad 30 tysięcy testów. Każde centrum diagnostyczne COVID-19 poszerza potencjał w tym zakresie. Dziś jeszcze bardziej zwiększamy możliwości diagnostyczne. Cieszę się, że otwieramy punkt pobrań skierowany również do osób niezmotoryzowanych. Wszystkie pięć Centrów Diagnostycznych Covid-19 (w Gdyni, dwa w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach) jest doskonale przygotowanych do pobierania próbek. Zapraszamy do nich również mieszkańców sąsiednich województw:  kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego – dodaje Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

– Pierwszy w Polsce punkt testowy w formule walk-thru zlokalizowany na terenie Uniwersytetu Gdańskiego to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która ułatwi diagnostykę w kierunku COVId-19. Łatwo trafią tutaj zakwalifikowani do badania pacjenci. Uniwersytet Gdański od początku włącza się w inicjatywy zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Cieszymy się, że  jesteśmy częścią tak wartościowego przedsięwzięcia – podkreśla prof. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Uruchomienie tego wyjątkowego punktu testowego nie byłoby możliwe bez wsparcia Wojewody Pomorskiego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny bardzo pozytywnie ocenia oraz wspiera inicjatywę utworzenia kolejnej mobilnej izby przyjęć na terenie Gdańska – mówi Tomasz Augustyniak, dyrektor WSSE w Gdańsku. Jak dodaje, rozszerzenie formuły o możliwość pobierania wymazów od osób niezmotoryzowanych jest kolejnym usprawnieniem w tym zakresie.

– Centrum testowe walk-thru to kolejna cenna inicjatywa, która powstała dzięki zaangażowaniu m.in. pracowników i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. To innowacyjne rozwiązanie stanowi kolejny krok do tego, abyśmy zapanowali nad epidemią w naszym regionie – mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. Podobnie jak w centrum testowym działającym przy Stadionie Energa Gdańsk koordynatorem całości jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Nad bezpieczeństwem czuwają Wojska Obrony Terytorialnej.

– Połączyliśmy siły wojewody, uczelni wyższych, prywatnego biznesu, miasta Gdańska w jak najlepszym celu. Te dwie inicjatywy w Gdańsku, przy stadionie drive thru i przy U, pokazują, że współpracując można więcej. Jesteśmy drugim regionem w Polsce, który tak dużo testuje i to przynosi efekty. Nie bójmy się zgłaszać na testy, im więcej wiemy o chorobie tym lepiej dla nas i naszego otoczenia – podsumowuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta Gdańska.

Na badanie powinny zgłosić się osoby, które mają gorączkę powyżej 38 st. C oraz kaszel, obserwują utratę smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem. Przed pobraniem próbki pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Wymaz pobierany jest standardowo z nosogardzieli i  za pośrednictwem kuriera przekazywany do WSSE w Gdańsku. Badania molekularne wykonywane są metodą RT-PCR. Pacjent wraca do domu, a o wynikach informowany jest telefonicznie przez WSSE.

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod przy UG działa od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10.00-13.00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z  infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach  12.00-15.00, w weekendy w godz. 9.00-12.00.