18 kwietnia 2024

Janusz Cieszyński odchodzi z Ministerstwa Zdrowia

„Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana” – napisał wczoraj wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Foto: MZ

Jak podkreślił Janusz Cieszyński w obszernym poście na Facebooku, decyzja była „kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana”, a całościową ocenę jego pracy pozostawia innym, choć z kilku rzeczy jest zadowolony.

„Udało się, chociaż chyba nikt w to nie wierzył, uruchomić pierwsze usługi na platformie P1. Liczbę wystawionych e-recept liczy się już w setkach milionów, przyrost dzienny e-skierowań to już kilkadziesiąt tysięcy, rusza pilotaż EDM i zdarzeń medycznych. Badanie, które przeprowadziliśmy na dużej próbie pacjentów, wskazuje, że NPS z porad udzielanych przez telefon w dobie COVID-19 jest na poziomie, który osiągały prywatne przychodnie 3 lata temu. Wg CBOS ocena systemu ochrony zdrowia rekordowo wysoka, a na fokusach badani wskazują, że rozwój e-zdrowia to coś, co realnie zmieniło sytuację pacjenta” – napisał Janusz Cieszyński.

Odchodząc ze stanowiska podziękował za zaufanie zarówno szefowi resortu zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, jak i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia był członkiem Stałego Komitetu Rady Ministrów i Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji, nadzorował departamenty: e-Zdrowia, Nadzoru i Kontroli, Prawny, Systemu Zdrowia.

Bez wątpienia mocno przyczynił się prowadził się do wprowadzenia do gabinetów, przychodni i szpitali elektronicznych narzędzi z obszaru e-zdrowia i telemedycyny, które okazały się na wagę złota w dobie pandemii. Były już wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odpowiadał w resorcie również m.in. za kontrowersyjne zakupy sprzętu mającego służyć do walki z koronawirusem. Doniesienia medialne w tej sprawie stanowiły podstawę do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec ministra Łukasza Szumowskiego, który kilka tygodni temu odrzucił Sejm. Janusz Cieszyński uważa, że zarzuty pod jego adresem mają charakter polityczny.

Przed rozpoczęciem pracy w resorcie zdrowia, Janusz Cieszyński pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Prowadził firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W latach 2009-2014 pracował w jednej z największych firm z obszaru telekomunikacji. Ukończył studia na kierunku Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej.