26 kwietnia 2024

Akrobacje literackie. Przychodzi wena do lekarza – IX edycja

Po raz dziewiąty rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Statuetki akrobatów nie trafiły jednak do zwycięzców w kategoriach poezji i prozy – pisze Jarosław Wanecki.

Foto: pixabay.com

Wydawnictwo „Medycyna Praktyczna” i Komisja Kultury Naczelnej Rady Lekarskiej uzgodniły, że podwójna jubileuszowa gala w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się w 2021 r. Jury zamówiło na majowy czwartek deszcz, który tradycyjnie towarzyszy zasłuchanej w literackie akapity i wersy publiczności.

Odroczenie z powodów pandemicznych zamieszało nie tylko w przygotowaniach uroczystego koncertu, ale znacznie wydłużyło wyłonienie laureatów. Dokonano go nie w kwietniu, a dopiero pod koniec maja. Nie w trattorii Soprano, ale w pięknie odrestaurowanej kamienicy Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.

Nie z bliska, ale w maseczkach i z zachowaniem dystansu w sali obrad. Nie przy stole biesiadnym, ale konferencyjnym. Nie wspólnie, ale hybrydowo.

Anna Dymna, Bronisław Maj, Waldemar Hładki i ja oko w oko z Piotrem Gajewskim. Ewa Lipska i Maria Szczeklik ucho w ucho z Anną Wierzchowską-Woźniak, pilnującą konkursowych procedur. Mimo wszystko razem! Konkurs prozatorski wygrała: Karolina Kociszewska („Pan P. i przyjaciele”), hematolog z Katowic. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Wierzbicka („Żelazne serce”), internistka z Otwocka, a trzecie – Halina Bogusz z Poznania („Krótka opowieść o początku”), lekarz medycyny paliatywnej.

Najlepszym poetą 2020 r. został chirurg z Podgórzyna Kazimierz Pichlak („Jestem. Marzyłem. Z żebra”). Drugie miejsce zajęli pediatrzy – Monika Kunstman z Krakowa i Marek Gawlik z Tomic („Im eshkachech Yerushalayim”). Marek Gawlik nie pierwszy raz sięgnął po laur „Weny”. W tym roku dodatkowo otrzymał wyróżnienie w kategorii prozy („Trencadis. Mozaika katalońska”). Na trzecim miejscu poetyckim uplasowała się Barbara Rysz-Postawa, onkolog z Krakowa („Agatka. Kawałek szczęścia”).

Laureatom pogratulujemy w maju 2021 r. Wszystkie prace zaprezentuje, od października począwszy, „Gazeta Lekarska”, a „Medycyna Praktyczna” wyda je w pokonkursowej książce „Kawałek szczęścia: PRZYJACIELE”.

Zwycięzcy otrzymują statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Karola Gąsienicy Szostaka. Jest to replika rzeźby postawionej przed dawnym budynkiem II Katedry Chorób Wewnętrznych w Krakowie, kierowanej przez Andrzeja Szczeklika. Profesor ufundował rzeźbę dla upamiętnienia Piotra Skrzyneckiego, dla którego klinika przy ul. Skawińskiej 8 była drugim domem i nazywał ją „hotelem snów”.  Statuetka przedstawia balansujących wbrew siłom ciążenia akrobatów: kobietę i mężczyznę, i nawiązuje do sztuki lekarskiej i artystycznej, balansujących pomiędzy życiem i śmiercią.

Nowatorska ekwilibrystyka 2020 r. w wielu dziedzinach zawiesiła świat między życiem a śmiercią! Mimo to i mimo wszystko, jak pisał w „Katharsis” Andrzej Szczeklik: „Rytmami nasycony jest świat, który nas otacza (…) U ludów pierwotnych kojarzy się rytm z początkiem życia. Na wyspach Polinezji bóg, ulepiwszy z gliny posążek kobiety-matki, tańczył przed nią trzy dni i trzy noce. Bębny przyspieszały rytm, a on w każdym ruchu tańczącego ciała wyrażał błagalną zachętę. Aż wreszcie – jak pisze Czesław Miłosz – materia nie mogła już utrzymać swojego bezwładu. Przebiegło ją pierwsze drgnienie rytmu, przebudzenie po śnie bez wieków…”.

W nowym rytmie. W nowej równowadze słów i głów, do zobaczenia podczas majowej „Weny 2020/21”.

Jarosław Wanecki, przewodniczący Komisji Kultury NRL