19 kwietnia 2024

Roślinność Mauritiusa kontra chłoniak i czerniak

Na łamach „Nature” ukazał się raport opracowany przez zespół badaczy z Republiki Mauritiusa oraz  Stanów Zjednoczonych, w którym można przeczytać, że ekstrakty z wybranych endemicznych roślin występujące na Mauritiusie wykazują właściwości przeciwnowotworowe i immunomodulujące.

Foto: pixabay.com

„Wyspa Mauritius posiada wyjątkową różnorodność biologiczną roślin z potencjalnym rezerwuarem biologicznie aktywnych związków o znaczeniu farmakologicznym.

W bieżącym badaniu zbadaliśmy endemiczne rodziny roślin Asteraceae (astrowate), Ebenaceae (hebankowate), Sapotaceae (sączyńcowate) i Erythroxylaceae (krasnodrzewowate, czerwikowate) pod kątem właściwości przeciwnowotworowych chłoniaka z komórek T i czerniaka B16F10 oraz właściwości immunomodulujących pierwotnych komórek T i B” – napisano w raporcie.

W badaniu określono m.in. cytotoksyczność metanolowych ekstraktów roślinnych, a także najbardziej aktywne gatunki roślin pod kątem ich efektów wywołujących apoptozę. Zbadano również ich właściwości immunomodulacyjne oraz przeprowadzono wstępne badanie fitochemiczne wybranych gatunków roślin.

Okazało się, że jedna z roślin (Psiadia lithospermifolia) była najbardziej cytotoksyczna zarówno dla komórek EL4, jak i B16, a także wyzwalała apoptozę przez szlak receptora śmierci, a przynajmniej częściowo przez szlak mitochondrialny. Większość gatunków roślin z Asteraceae, Ebenaceae, Erythroxylaceae i Sapotaceae hamowała namnażanie się aktywowanych komórek T i B, chociaż były też takie, które sprzyjały ich namnażaniu się.

W astrowatych wykazano obecność terpenów, terpenoidów, kwasów tłuszczowych i fenolu. Flawonoidy i kwas fenolowy wykryto również w roślinach hebankowatych i sączyńcowatych. „Nasze wspólne badanie wykazało, że endemiczna flora Mauritiusa wykazuje potencjalne właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, warte dalszych, dogłębnych badań” – podkreślają badacze.

Badanie to dostarczyło ważnych dowodów to, że endemiczne rośliny Mauritiusa mają potencjalne właściwości przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i wzmacniające odporność, dając podstawę do prowadzenia przyszłych prac nad wyodrębnieniem, scharakteryzowaniem i wyjaśnieniem ważnych fitochemikaliów.

Źródło: nature.com