28 marca 2024

W Polsce nie zabraknie szczepionek przeciw grypie

Szczepionki przeciw grypie będą dostępne zarówno w aptekach, jak i placówkach medycznych, mimo że na świecie mamy do czynienia z ich niedoborem – uspokajają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Foto: pixabay.com

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia w sezonie 2021/2022 na polskim rynku będzie dostępnych ok. 4 mln dawek. 1,36 mln trafi do aptek, 760 tys. do zakładów opieki zdrowotnej, a pozostałe zostaną zakupione przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Szczepionki na polski rynek, jak co roku, będą trafiały w transzach. Pierwsza partia szczepionek powinna trafić do Polski już na początku września, następne będą spływały sukcesywnie aż do listopada. Jako pierwsze na rynku pojawią się szczepionki domięśniowe, a później szczepionki donosowe. Najlepszy okres na szczepienia przypada od września do grudnia, a nawet jeszcze trochę później.

Kiedy się zaszczepić?

– Szczyt zachorowań na grypę przypada na czas między styczniem a marcem – najlepiej wykonać szczepienie przed tym okresem, zatem można zaszczepić się nawet w grudniu, a także na początku kolejnego roku, jeżeli tylko będą dostępne szczepionki. Czas potrzebny na nabycie odporności wynosi około dwóch tygodni – mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Prognozy ekspertów z marca przewidywały wzrost zapotrzebowania na szczepienia przeciw grypie o 45 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, tj. ok. 3,3 mln. Szacuje się, że niedobór szczepionek na świecie sięga obecnie blisko 25-30 proc. łącznego zapotrzebowania. – W związku z globalnym deficytem szczepionek obawiamy się, że zdolności produkcyjne firm nie będą w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania światowego – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Refundacja

– Ze względu na niski wskaźnik wszczepialności na tle innych europejskich krajów, by nie pozostać w ogonie Europy pod kątem szczepień, Polska powinna na poziomie rządowym wspierać monitorowanie, prognozowanie, planowanie i zamawianie szczepień dla Polaków oraz angażować się odpowiednio wcześniej w proces składania zamówień – dodaje dr hab. Ernest Kuchar

Jednym z rozwiązań systemowych, które mają udrożnić system, jest wprowadzenie nowych refundacji. Obecnie Ministerstwo Zdrowia procesuje rozszerzenie refundacji szczepionek domięśniowych i donosowych dla dzieci w wieku od 6 m.ż. do 24 m.ż. oraz od 5 r.ż. do 18 r.ż. Są to jedyne z bardzo ważnych grup ryzyka, którym obecnie państwo nie udziela wsparcia finansowego w zabezpieczeniu się przed konsekwencjami zakażenia wirusem grypy.