26 kwietnia 2024

Pandemia na świecie. Jak rozpędza się jesienna fala?

We wrześniu odnotowano ok. 15 mln nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na całym świecie. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło ok. 300 tys. osób. Na początku miesiąca globalnie przybywało nawet 700 tys. zakażonych dziennie, ale pod koniec września liczba ta spadła poniżej 400 tys. W jakim kierunku pandemia rozwinie się tej jesieni?

Foto: pixabay.com

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku wybuchu pandemii do 28 września br. potwierdzono w sumie ok. 233,1 mln zakażonych SARS-CoV-2 (z czego 18,5 mln to przypadki aktywne) i niemal 4,8 mln zgonów z powodu COVID-19.

We wrześniu najwięcej nowych zakażeń (globalnie) było raportowanych z USA, Wielkiej Brytanii, Turcji, Rosji, Indii i Filipin. Kraje, które w tym miesiącu zanotowały u siebie najwięcej dziennie przypadków zakażeń koronawirusem od początku wybuchu pandemii, to m.in. Białoruś, Syria, Korea Południowa, Singapur, Serbia i Australia.

W dalszym ciągu liderem pod względem liczby potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 jest USA (niemal 44 mln – wzrost o 4 mln we wrześniu, ale liczba dziennych zakażeń w stosunku do sierpnia spadła). Na drugim miejscu są Indie (33,7 mln, przyrost o 1 mln w ciągu ostatniego miesiąca, co oznacza jeden z najbardziej spokojnych miesięcy od wiosennego kryzysu), a na trzecim – Brazylia (21,4 mln).

Kolejne kraje z największą liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń od początku kryzysu wywołanego wirusem SARS-CoV-2 to: Wielka Brytania (7,7 mln), Rosja (7,4 mln), Turcja (7 mln), Francja (6,9 mln). Według oficjalnych statystyk dotychczas z powodu COVID-19 najwięcej osób zmarło w USA (ponad 700 tys.), Brazylii (prawie 600 tys.), Indiach (prawie 450 tys.), Meksyku (niemal 280 tys.) i Rosji (204 tys.). W Polsce dotychczas potwierdzono 2,9 mln zakażeń koronawirusem, a ponad 75 tys. osób zmarło z powodu COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są prowadzone na całym świecie. Do 28 września br. niemal 45 proc. światowej dorosłej populacji otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, ale niestety tylko nieco ponad 2 proc. stanowią osoby pochodzące z najbiedniejszych krajów (dane: Our World in Data, statystyki opracowywane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego).

Dwie dawki szczepionki otrzymała ok. 1/3 światowej populacji, w tym m.in. wszyscy dorośli obywatele Gibraltaru, 85 proc. Portugalczyków, 82 proc. mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich, 77 proc. Singapurczyków, 75 proc. Duńczyków, 72 proc. Belgów, ale już tylko np. 16 proc. Białorusinów i mieszkańców Indii, 12,5 proc. Ukraińców i 1,36 proc. Syryjczyków.

Niektóre kraje zdecydowały się na podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, choć w różnych zakresach (przeważnie jest ona dedykowana medykom, seniorom i osobom o obniżonej odporności, z kolei w Izraelu proponowana jest dawka przypominająca wszystkim osobom powyżej 12. r.ż.). Trzecią dawkę przyjął już prezydent USA Joe Biden.

Źródło: www.worldometers.info, BBC, www.ourworldindata.org