19 kwietnia 2024

Ekstremalne upały a ludzkie zachowania

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie przemoc i agresja, a spada koncentracja i produktywność – twierdzą naukowcy. Od ponad wieku badacze dokumentują trudności ludzi w radzeniu sobie z ekstremalnym upałem. Wiele z tych prac było dotychczas prowadzonych w warunkach laboratoryjnych.

Foto: pixabay.com

Kilkadziesiąt lat temu psycholog społeczny Craig Anderson i jego współpracownicy pokazali studentom cztery filmy wideo par zaangażowanych w dialog. Okazało się, że studenci przebywający w nieprzyjemnie ciepłych pokojach oceniali wszystkie pary, nawet te neutralne, jako bardziej wrogie niż studenci przebywający w pokojach o komfortowej temperaturze. Co ciekawe, studenci w nieprzyjemnie zimnych pokojach również ocenili pary jako wrogie.

Badania przeniesiono ostatnio w obszar życiowych realiów. W lipcowym dokumencie roboczym National Bureau of Economic Research opisano obserwacje prowadzone na więźniach ze stanu Missisipi, także tych pozbawionych klimatyzacji. Anita Mukherjee z University of Wisconsin-Madison i Nicholas Sanders z Cornell University przyjrzeli się wskaźnikom przemocy w 36 zakładach karnych. W każdym z nich dochodziło średnio do 65 aktów przemocy rocznie.

W dni powyżej 27°C – które zdarzają się nieco ponad 60 razy w roku – prawdopodobieństwo przemocy wśród więźniów wzrastało o 18 proc. Ekstrapolując dane z Mississippi, Mukherjee i Sanders oszacowali, że upały powodują w amerykańskich zakładach karnych dodatkowe 4000 aktów przemocy każdego roku.

Związek między upałem a ludzkim zachowaniem wykracza jednak poza problem przemocy. Zespół prof. Jamesa Park z UCLA School najpierw badał amerykańskich uczniów, a potem indyjskich robotników. Analiza wykazała, że wydajność pracowników zaczęła spadać, gdy średnia maksymalna dzienna temperatura wzrosła powyżej 20°C.

Z kolei zespół pod kierunkiem urbanistki Menu Tewari zaobserwował, że gdy temperatura przekroczy 35°C, średnia dzienna produkcja tkacka spada o ok. 2 proc., a szycie odzieży nawet o 8 proc. w porównaniu z dniami poniżej 30°C. Wyniki swoich badań opublikowali w „Journal of Political Economy”.

Źródło: sciencenews.org