25 kwietnia 2024

Zanieczyszczenie powietrza a stłuszczenie wątroby

Badania epidemiologiczne przeprowadzone na dużą skalę w Chinach i opublikowane w „Journal of Hepatology” wykazały powiązania między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego a stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z metabolizmem (MAFLD).

Foto: pixabay.com

Od lat 80. XX w. częstość występowania MAFLD stale wzrasta, dotykając obecnie jedną czwartą światowej populacji i większość pacjentów z cukrzycą rozpoczynającą się w wieku dorosłym. W Azji wzrost MAFLD w latach 2012-2017 doprowadził do choroby 40 proc. populacji.

– Epidemia MAFLD odwzorowuje zmiany dokonujące się w środowisku oraz w stylu życia, które nastąpiły wraz z szybką industrializacją na całym świecie, zwłaszcza w wielu krajach azjatyckich – wyjaśnia główny badacz, dr Xing Zhao z Zachodniochińskiej Szkoły Zdrowia Publicznego. – Coraz więcej badań sugeruje, że zanieczyszczenie powietrza, które jest największym problemem środowiskowym, może zwiększać ryzyko zaburzeń metabolicznych, takich jak insulinooporność i dyslipidemia, a także chorób powiązanych, takich jak cukrzyca typu 2 i zespół metaboliczny.

Ponieważ dowody epidemiologiczne były ograniczone, postanowiliśmy przeprowadzić badania, by lepiej zrozumieć wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi, a także przeciwdziałać rozwojowi epidemii MAFLD – informuje. Naukowcy przeprowadzili badanie epidemiologiczne potencjalnej roli zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w ryzyku MAFLD u ok. 90 tys. dorosłych Chińczyków, w oparciu o badanie bazowe China Multi-Ethnic Cohort (CMEC), prospektywnej kohorty, która objęła prawie 100 tys. uczestników w latach 2018-2019.

– Nasze odkrycia dają coraz więcej dowodów na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na funkcje metaboliczne wątroby i pokrewne narządy – uważa dr Zhao. Naukowcy zauważyli ponadto, że aktywność fizyczna nie zmieniała zależności między zanieczyszczeniem powietrza a MAFLD. W przyszłych badaniach powinno się sprawdzić, czy czas, intensywność i forma aktywności fizycznej są w stanie złagodzić szkodliwe skutki negatywnego wpływu powietrza na wątrobę.

W redakcyjnym artykule towarzyszącym tej publikacji dr Massimo Colombo ze szpitala San Raffaele Liver Center w Mediolanie (Włochy) oraz dr Robert Barouki z Uniwersytetu Paryskiego (Francja) zauważyli, że ocena głównych czynników warunkujących śmiertelność na całym świecie według WHO plasuje globalne zanieczyszczenie powietrza na szczycie listy. Zajmuje ono wyższe miejsce niż palenie, spożycie alkoholu i główne choroby zakaźne. Uważają oni, że zanieczyszczenie powietrza, najbardziej krytyczny składnik zanieczyszczenia globalnego, odpowiada prawdopodobnie za miliony zgonów rocznie na całym świecie.

Źródło: www.eurekalert.org