27 kwietnia 2024

Ekspozycja na dym wpływa na wzorzec snu

Naukowcy z Uniwersytetu Bolońskiego przeprowadzili badanie na modelach mysich, wykazując, że prenatalna ekspozycja na nikotynę i jej produkty uboczne wywiera długotrwały wpływ na sen i reakcję stresową w niektórych obszarach mózgu. Badanie zostało opublikowane w „Scientific Reports”, czasopiśmie grupy Nature.

Foto: pixabay.com

– Wyniki tego badania pokazują, w jaki sposób zdarzenia zachodzące we wczesnych stadiach życia mogą wpływać na sen u dorosłych – wyjaśnia Giovanna Zoccoli, która koordynowała badania, profesor na Wydziale Nauk Biomedycznych i Neuromotorycznych Uniwersytetu Bolońskiego.

Według badaczy, kontrola nad czynnikami środowiskowymi w czasie ciąży ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zdrowia kobiet, ale także dla ich potomstwa. Naukowcy zaobserwowali, że kiedy narażali ciężarne myszy na działanie nikotyny w stężeniu biernego dymu papierosowego, ich potomstwo w wieku dorosłym wykazywało znaczne skrócenie snu między fazą spoczynku a fazą aktywną, co u ludzi odpowiada porannemu przebudzeniu.

Na poziomie mózgowym badania te pokazały również, że zmienia się ekspresja receptorów glukokortykoidowych (hormonów stresu) w hipokampie. Badanie pokazuje więc, że z jednej strony narażenie na nikotynę i jej produkty uboczne we wczesnych stadiach życia zmienia ekspresję i równowagę receptorów kortykosteroidowych w hipokampie, a z drugiej, że ekspresja glukokortykoidów w hipokamp jest powiązana z redukcją snu.

Źródło: eurekalert.org