Aktywniej chronić zdrowie psychiczne
We wtorek w Warszawie odbyła się pierwsza ogólnopolska konferencja Rzecznika Praw Pacjenta poświęcona w całości zdrowiu psychicznemu – „Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii”.
Foto: bpp.gov.pl
Bartłomiej Chmielowiec, chcąc zwrócić uwagę na ten bardzo istotny i delikatny obszar, zaprosił do dyskusji wielu wybitnych specjalistów z dziedziny psychiatrii, którzy podczas konferencji rozmawiali o zagadnieniach związanych z kryzysem psychicznym, psychiatrią dzieci i młodzieży oraz organizacją opieki psychiatrycznej. W konferencji wzięli udział m.in. wiceminister zdrowia Zbigniew Król, wiceprezes NRL Jacek Kozakiewicz, były minister zdrowia Marek Balicki.
– To, jak opisujemy doświadczenia ludzkie, decyduje o tym, czy człowiek z tych doświadczeń wyjdzie pokaleczony czy wzmocniony. Słowo bowiem ma taką moc, że sprawia, iż człowiek się zapada. Niektórzy się zapadają na zawsze. Szukanie słów, które będą mówiły o tych samych zjawiskach w sposób pokazujący rozwiązania i dający nadzieję, jest wielkim wyzwaniem, któremu jednak psychiatria sama nie podoła. To jest nasze wspólne dzieło: psychiatrii i mediów – powiedział Bartłomiej Chmielowiec, przywołując wypowiedź znakomitego polskiego psychiatry, prof. Jacka Wciórki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Jednym z priorytetów Rzecznika Prac Pacjenta jest ochrona naszego zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, które – w jego ocenie – stanowi fundamentalne dobro osobistym każdego człowieka. W tym roku przypada również 25. rocznica uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, w której jest mowa m.in. o tym, że ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa. Bartłomiej Chmielowiec podkreślał rolę działań edukacyjnych, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, które powinno być udziałem każdego pacjenta. – Edukacja, bezpieczeństwo i wsparcie to priorytety mojego działania – powiedział RPP. – Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent. Bezpieczny pacjent to bezpieczny personel. Bezpieczny personel to personel skupiający się na wykonywaniu swoich obowiązków, które do niego przynależą, odciążony maksymalnie od zadań biurokratycznych – dodał Bartłomiej Chmielowiec.