Bajka może pełnić rolę lekarstwa
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec był gościem specjalnym uroczystego otwarcia 643. Zaczytanej Biblioteki w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.
Podczas spotkania przeczytał małym pacjentom książkę autorstwa Elizy Piotrowskiej „Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Zaczytani.org.
– Wszyscy wiemy jak ważne w procesie leczenia jest odpowiednie nastawienie małego pacjenta. Bajka może pełnić rolę lekarstwa i odgrywa niezwykle istotną rolę w terapii – powiedział Bartłomiej Chmielowiec.
– Odpowiednio dobrane lektury dla dzieci chorych mogą wspierać proces leczenia. Dają chwile zapomnienia, odprężają, uczą jak zachowywać się w różnych sytuacjach, pomagają przezwyciężać własne słabości oraz obniżyć stres i niepokój. Dzięki literaturze młody człowiek znajduje przykłady i wzorce, w jaki sposób komunikować własne emocje i rozwiązywać problemy – powiedział RPP.
Podczas wydarzenia Rzecznik Praw Pacjenta przeczytał dzieciom jedną z książek z popularnej serii „Tupcio Chrupcio”. Za każdą z tych bajek stoi rozwiązanie problemu, które mysia rodzina podpowiada zarówno rodzicom jak i małym czytelnikom. Bartłomiej Chmielowiec wziął również udział w warsztatach bajkoterapii. Podczas spotkania był również czas na zabawę i przekazanie książkowych upominków małym pacjentom.
Zaczytane Biblioteki to szczególne miejsca, które powstają w szpitalach w całej Polsce. Każda z nich to furtka do świata bajek i wyobraźni dla małych pacjentów. Dzieci, podczas pobytu w szpitalu, potrzebują chwili w oderwaniu od trudnej rzeczywistości jeszcze bardziej niż dorośli. Wyjątkowo cechą Zaczytanych Bibliotek jest również to, że mali pacjenci mogą zabierać książki do domu.
Fundacja Zaczytani od 2013 roku promuje czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od dwóch lat wolontariusze Fundacji pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię. Codziennie odwiedzają szpitale dziecięce w 7 największych miastach w Polsce.
Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek Fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble – ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek ma swoich ambasadorów: znanych aktorów, ludzi kultury i sztuki.