22 listopada 2024

Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent

Personel medyczny jest narażony na zakłucia i zranienia. Niosą one ze sobą ryzyko różnego rodzaju zakażeń i związanych z nim powikłań, co stanowi zagrożenie zarówno dla medyków, jak i pacjentów.

Foto: pixabay.com

– W Polsce zostały przeprowadzone badania dotyczące zakłuć wśród personelu. Okazuje się, że ok. 70 proc. proc. personelu przynajmniej raz uległo takiemu zakłuciu, natomiast ok. 40 proc. tego faktu nie zgłosiło pracodawcy. Jest to niezwykle ważny element ze względu na bezpieczeństwo tych pracowników, ale jak również pacjentów – mówi Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka.

Ze względu na wagę problemu powstała Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, która opracowała deklarację pt. „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”, dostępną na stronie www.deklaracja-bezpiecznyszpital.pl. Deklaracja została przygotowana w oparciu o dyrektywę Rady Unii Europejskiej dotyczącą zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej oraz wytyczne techniczne.

Te ostatnie opracował ministerialny Zespół ds. Zapobiegania i Zwalczania Zakażeń i Chorób Zakaźnych, w którego skład wchodzą: Główny Inspektorat Sanitarny, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych oraz Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Terapii. Wytyczne techniczne dotyczące zranień i zakłuć zostały wydane na łamach zeszytów Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych.