Ból brzucha powie, kim jesteś!
Wielu Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, w tej grupie są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. A powodów może być wiele – od zdrowotnych po te związane z naszym stanem emocjonalnym. Każdy ból brzucha ma inne przyczyny i skutki. Każdy człowiek w różny też sposób odczuwa i reaguje na ból.
Foto: dede2, imageworld.pl
Myśląc o bólu brzucha, większość z nas powie, że kobiety najczęściej skarżą się na dolegliwości związane z menstruacją, a brzuchy panów cierpią z powodu złej diety. To zdecydowanie generalizowanie tematu. Dla każdego z nas każdy ból brzucha jest czymś innym – wywołują go różne czynniki, a i same odczucia różnią się między sobą.
Każdy dyskomfort, jaki odczuwamy, może wpływać na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób reagujemy na otaczający nas świat. Ból pogarsza nie tylko nasz fizyczny stan zdrowia, ale także obniża komfort psychiczny: przyczynia się do wywołania napięcia, stresu a nawet depresji. Bóle brzucha – menstruacyjne, związane z nieodpowiednim odżywianiem się, jak i te spowodowane stresem – nie pozwalają w pełni cieszyć się życiem i być sobą.Jesteśmy rozkojarzeni, rozdrażnieni i bardziej podatni na różnego rodzaju negatywne bodźce.
Brzuch to swego rodzaju papierek lakmusowy wskazujący, jaki tryb życia prowadzimy, jakie emocje gromadzimy w sobie i jaki jest ogólny stan naszego zdrowia.
– Badacze często określają brzuch, jako drugi mózg. Zdarza się, że stan psychiczny człowieka oddziałuje na układ pokarmowy, powodując ból fizyczny. Mowa tu chociażby o stresie czy przygnębieniu. W wyniku takich emocji spada bariera ochronna naszego organizmu, co może objawiać się np. biegunką czy uczuciem ucisku na brzuch, które zazwyczaj mijają wraz z poprawą psychicznego samopoczucia. Czasami sprawy przybierają jednak nieco poważniejszy obrót: kiedy stres, którego doświadczamy, trwa bardzo długo, ogniska zapalne nie wygasają i mogą przekształcić się np. w bolesną nadwrażliwość – mówi dr n. med. Anna Bukowska-Posadzy, psycholog kliniczny i psychoprofilaktyk.
– Kondycja układu pokarmowego jest ściśle powiązana z naszym samopoczuciem i na odwrót – od tego, w jakim stanie jest nasz żołądek, zależy nasz nastrój. Między innymi właśnie dlatego warto „słuchać” brzucha i obserwować jego reakcje. Pamiętajmy, że ból brzucha jest najczęstszym i najważniejszym objawem chorób układu pokarmowego. Może też być oznaką poważniejszych dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, by umieć określić miejsce bólu, jego charakter i czas trwania. To niezwykle cenne wskazówki diagnostyczne, które mogą pomóc w szybszym samodzielnym zwalczeniu bólu lub podjęciu decyzji o konsultacji lekarskiej – mówi prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Cichy, kierownik I Katedry Pediatrii i I Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.