Brakuje krwi – apel do krwiodawców
W wielu szpitalach w Polsce obecnie brakuje krwi. W wyniku niedoborów, zdarzają się przypadki przekładania planowych zabiegów. Dlaczego problem deficytu krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa pojawia się niemal w każde wakacje?
Foto: freeimages.com
W okresie letnim brakuje krwi, ponieważ wielu spośród stałych krwiodawców wyjeżdża na wakacje. Z drugiej strony zapotrzebowanie na krew rośnie z powodu wzrostu liczby wypadków. Dodatkowo nie jest możliwe zrobienie rezerwy krwi w stacji krwiodawstwa, ponieważ krew może być maksymalnie przechowywana 42 dni.
– W okresie wakacyjnym krew jest potrzebna bardziej niż zwykle, dlatego zwracam się z prośbą o oddawanie krwi. Każdy dawca, oddając krew, ratuje czyjeś życie – mówi prof. dr hab. med. Dariusz Dudek, kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego UJ Collegium Medicum w Krakowie.
Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Co więcej, w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi należy przyjąć około 1,5 litra płynów.
Oddawanie krwi jest zabiegiem bezpiecznym dla dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony kwestionariusz dla krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia.